Когато говорим за алкохола и последствията от него, със сигурност на първо място по важност е количеството, в което го консумираме. Да пием, когато имаме повод, не е проблем за нашето здраве, но ако пиенето е задължителна част от ежедневието ни, то може би имаме повод да преосмислим връзката си с чашката.
А има и някои допълнителни грешки, които вероятно допускаме (волно или неволно), с което още повече увеличаваме вредата от високоградусовите напитки. Ето кои са те и защо да ги избягваме.
Дневна бройка
Консумирайте отговорно и с мярка - това се казва във всички реклами на алкохол. Но вероятно продължаваме да се чудим колко точно е окей да пием на ден. Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съветват жените да пият по едно питие на ден, докато мъжете могат да си позволят и две.
Източник: iStock
Всичко над тази бройка увеличава сериозно риска от възникване на възпаления в организма, последствията от които могат да бъдат различни, но все неприятни. Освен това се наблюдават нарушения в храносмилателната система и чревната микрофлора.
Ежедневно
Въпреки че учените ни посочват максималното безопасно количество алкохол, което можем да консумираме на ден, тяхната препоръка е да не пием всеки ден. Ако напоследък са ни се насъбрали много поводи за наздравици, със сигурност трябва да си предвидим няколко дни за алкохолен детокс, за да намалим вредата върху организма.
Видове алкохол
Да, важно е не само колко пием, но и какво пием. Някои предпочитат концентрати като водка и уиски, а други - напитки с алкохолен градус и високо съдържание на захар или пък коктейли с всевъзможни добавки.
Източник: iStock
Този избор обаче е грешен, ако говорим за редовна консумация, защото високото количество захар в комбинация с алкохолното съдържание увеличава двойно риска от възникване на възпаления.
Начин на хранене
Да пием редовно не е полезно - това го разбрахме. Но още по-вредно става, ако не се и храним здравословно. Комбинацията от алкохол и вредни храни, които просто си вървят ръка за ръка, увеличава двойно риска от възникване на възпаления.
А препоръката на учените е да комбинираме умерена алкохолна консумация с начин на хранене, в който са застъпени храни с противовъзпалителни свойства - например плодове, зеленчуци, ядки семена, зехтин и всичко, богато на омега-3 мастни киселини, предава Eat This, Not That.
Източник: iStock
Без движение
Алкохолът със сигурност не е нискокалоричен, затова и не намира място в диетите, както и в режима на активно спортуващите. А ако обичаме да си пийваме, но не и да тренираме, значи имаме проблем.
Необходимо е малко - около 20 минути физическа активност на ден, за да подсилим организма и неговите противовъзпалителни свойства. Така алкохолът, който консумираме преди или след това, ще има по-слаб негативен ефект.