Изборът на мюсли за закуска е винаги добро решение. Здравословно и вкусно, то засища и дава много енергия. Негова разновидност е гранолата - най-просто казано запечено и подсладено мюсли, "слепено" в малки бучки. Тя не само е разнообразна на аромати и вкусове, но и се вписва във всички видове диети като кето, безглутенова, веганска или нискомаслена.

Мюслито, доктор Бирхер – Бенер и уникалната история на закуската

Невероятната история на мюслито

Уж обикновена закуска, а крие приказна история от Алпите

Но да ядем мюсли всеки ден, по един и същи начин, може да се превърне в истинско предизвикателство. Затова, за да разчупим монотонността, може да пробваме различни начини за приготвянето му.

Мъфини

Когато се поръси директно върху тестото, гранолата се запича, придавайки хрупкав завършек, който чудесно контрастира с мекия и пухкав мъфин. Освен това иделно се съчетава с всякакви видове мъфини, но от Tasting Table препоръчват най-вече онези, към които са прибавени боровинки или банани.

Но в никакъв случай не бива да ограничаваме гранолата само до гарнитура на мъфините. За повече разнообразни вкусове, може директно да я прибавим и в тестото за мъфини. Резултатът ще бъде порция великолепни сладки изкушения, с хрупкавост във всяка хапка.

Кисело мляко

Чудесен начин да променим сутрешната рутина с плодов крем. Направен от пластове хрупкаво мюсли, плодове и кисело мляко,той може да варира според личния вкус. Освен това е добър източник на благоприятните за червата пробиотици, протеини и фибри.

При приготвянето е добре да имаме предвид няколко неща. От една страна, да използваме по възможност големи клъстери гранола, за да не се размеква твърде бързо. От друга, да изберем плодове, които не са прекалено сочни като банан и манго или сушените. Плодовете трябва да се разпределят равномерно между всеки слой мюсли и киселото мляко, за да могат да действат като бариера, която да попречи влажността от млякото да разруши целостта на мюслито.

Хлябове

Любителите на хляб за закуска знаят, че има редица разновидности на тестеното изделие - бананов, хляб с тиквички и моркови, тиквен с орехи и т.н. Така че, наред с всичко това, спокойно може да се добави и гранола към любимата рецепта. А резултатът е плътен хляб, пълен с парченца крехка гранола.

Разбира се, има някои особености, които е добре да се вземат предвид при печенето на хлябове с мюсли. Тъй като добавянето им в тестото го утежнява, задължително се използва предварително загрята фурна. Това ще помогне за правилно втасване и развитие на текстурата.

Пресни плодове

Почти всеки плод се съчетава добре с гранолата. И може да използваме това, за да си направим  плодов чипс, който освен че е вкусен, се и приготвя бързо и лесно.

Нарязаните плодове се объркват в тавичка за печене с малко захар и царевично нишесте или брашно, особено ако са по-зрели и сочни. Пекат се във фурна на около 300 градуса, докато плодовете омекнат и се разпенят. След това се поръсват с гранолата - смесена предварително със зехтин, за да не загори - и продължават да се пекат, докато заливката стане златистокафява. Така гранолата лесно се превръща в най-лесния хрупкав топинг.

Салата

За всеки, който не е слагал гранола в салатата си, определено е време да го направи. Това ще подсили вкусовете, освен че ще добави още полезни хранителни вещества. Тя е вкусна алтернатива на типичните за салатите хрупкави продукти като макаронени изделия, препечени ядки и крутони. И е толкова лесно - просто хвърляме шепа в нарязаните и смесени зеленчуци.

И ако все пак се чудим кои видове салати се съчетават най-добре с мюсли, то определено може да се спрем на сладки зеленчуци като грах, царевица, тиква, спанак и моркови.