Великден е! Христос Воскресе! Най-светлият християнски празник е отново тук, ние сме отново със семейството и най-любимите си хора, а на трапезата традиционно има яйца, козунаци и агнешко месо. Тази година православният и католическият Великден съвпадат и милиарди души по целия свят ще отбележат Възкресение Христово. A ето и как точно го правят в някои страни.
Огромен омлет
Именно с него отбелязват Великден по традиция, която се смята, че датира още от времето на Наполеон. В неделя на Великден във френския град Бесиер Братството на гигантския омлет се събира, за да сготви и сервира около 15 хиляди пържените яйца, които са достатъчни да нахранят около 2000 души.
#LegendaryMonday #Easter #Eastereggs #FrenchFolklore
— Nifty Buckles Folklore (@NiftyBuckles) April 16, 2025
Each Easter Monday the petite town of Bessieres France ???????? (Haute Garonne) implements their unique tradition beginning in 1973.
The town chefs carefully create a huge, tasty omelette, made from 15,000 eggs and… pic.twitter.com/RhrSKRmsjz
Великденски огън
Това е немска традиция за религиозния празник, която се практикува на някои места в страната. Става въпрос за голям огън, който се пали в нощта на събота срещу неделя, когато посрещаме Великден. С него се отбелязва краят на зимата. Също така символизира светлината, триумфираща над тъмнината.
Тази огнена традиция предшества християнството, произхождайки от древни германски племена, които са почитали слънцето и природните божества с пролетни огньове. С разпространението на християнството тези езически обичаи са включени във великденските празненства и през Средновековието Osterfeuer става официална част от великденските празненства.

Източник: iStock
Великденски огън
Великденско дърво
Това е традиция, която вече се прилага на много места, дори и у нас. Но корените й отново тръгват от Германия, където е обичайна гледка почти навсякъде висят цветни яйца от клони на дървета и храсти. безспорно внася добро настроение, пише Reader's Digest.
Ostereierbaum е една от най-древните великденски традиции по света. След 1890 г. се припознава и в САЩ и на много места хората започват да окачват боядисани кухи черупки от яйца по дървата около къщите си като вид талисман за късмет и плодородие.

Източник: iStock
Великденско дърво
Шоколадови яйца с изненада
Да, днес тях може да намерим на рафта на всеки магазин почти навсякъде по света. Но по-интересното е, че тази традиция тръгва от Италия и техните сладки яйца sorpresa, които хората си подаряват на празника. А вътре може да са скрити както малки и евтини играчки, така и доста скъпи и луксозни дарове за най-близките хора.

Източник: iStock
Школадови яйца
Мокър понеделник
Тази традиция на Светли понеделник произлиза от Полша, но се практикува и в Литва, и в Словакия. По същество представлява обливане с вода, като в първия ден на Светлата седмица момчетата поливат момичетата, а във вторник е обратното. И ако спиш до късно на този ден се вярва, че ще се събудиш във вода.
Датиращ от векове, обичаят Śmigus-Dyngus е възникнал, когато момчетата са се промъквали в стаите на момичетата във Великденски понеделник и са ги обливали с вода, докато са още в леглото, често последвано от игриво пляскане с върби. Смята се, че момичето, което се облее най-много, е следващото, което ще се омъжи, пише Insight Vacations.