Аеробиката представлява изпълняване на кардио упражнения на фона на танцувални песни. Тя е известна като ефективен и забавeн начин за горене на калории. Но вероятно не знаем, че се е появила като вид тренировка преди повече от 50 години, през 1960 г., в САЩ като средство за укрепване на сърцето и белите дробове.
Бащата на аеробиката е д-р Кенет Купър, който днес е на 92-години. Той не крие, че в началото е срещал много повече противници, отколкото привърженици на идеята му за здраве чрез физически упражнения. Дори тогава се е смятало, че спортът може повече да ти навреди, отколкото да ти помогне. Битувало е и мнението, че не е никак женствено да се потиш с тренировки.
Но това не го кара да се откаже от идеята си и през 1970 г. създава Cooper Aerobics Center и The Cooper Institute. Изработва и 12-минутна тренировка за проверка на физическите и дихателни способности, която се прилага десетилетия наред в Щатите. Инициира и мащабно изследване, в което вземат участие 20 хиляди души, за да докаже, че физическата активност намалява риска от деменция.
Today the "Father of Aerobics" Dr. Kenneth Cooper, turned 85. Tell us how Dr. Cooper has impacted your life! pic.twitter.com/25pznjuoEN
— The Cooper Institute (@CooperInstitute) March 4, 2016
Сега, 63 години след като поставя началото на аеробиката, д-р Купър определя като най-голямото си постижение това, че вече има много жени спринтьорки. Преди десетилетия им е казвано, че не могат да тичат, защото матката им ще изпадне и други подобни. А днес всичко е много по-различно.
The concept of aerobics — a system of physical conditioning that increases heart health, boosts endurance, and reduces body fat — was pioneered in the 1960s by Dr. Kenneth Cooper, a physician and preventive medicine expert. https://t.co/eenWJi1R44
— KRDO13 (@KRDO_13) December 16, 2023
Най-важният урок, който лекарят иска да предаде на всички, е, че нашето здраве е изцяло наша отговорност - не на правителството, не на някой друг. И за да го поддържаме, трябва да бъдем физически активни. Затова и е много притеснен от последните данни на СЗО, че над 500 милиона души по света водят изцяло заседнал начин на живот.
Основните препоръки, които д-р Купър дава, за да живеем по-дълго и да водим качествен начин на живот, е да поддържаме индекса си на телесна маса между 18 и 25, да тренираме по 30 минути няколко пъти в седмицата, да се храним здравословно, да не пушим и да консумираме алкохол в умерени количества, да приемаме правилните хранителни добавки спрямо индивидуалните си нужди, предава CNN.
Самият той, макар и вече на 92 години, тренира по пет пъти в седмицата. Прави както кардио, така и тренировки с тежест. Отделно е на редовни разходки с кучетата си. И продължава да го прави, защото за него фитнесът е пътуване, а не крайна цел. И трябва да продължиш да го правиш през целия си живот, ако искаш ползите от него също да продължат.