Аргановото масло е основен маркетингов коз на много козметични компании и има причина това да е така. Маслото, извлечено от аргановото дърво, е един от най-добрите хидратанти на пазара за кожа, който прави чудеса и с вида на косата ни.
Органичното арганово масло доказано действа подмладяващо на кожата и може да бъде използвано в борбата с различни дерматологични неразположения.
Богато е на полезни мазнини и витамин Е, но от доста време се чудим какво налага да е до шест пъти по-скъпо от какаовото или кокосовото масло?
Източник: iStock
Тези смели кози не се притесняват от бодлите на аргановото дърво.
Истината е, че аргановото дърво расте предимно в горещината на Мароко, плодът му е доста малък, а традиционното извличането на масло - доста трудно.
За капак на всичко дървото е покрито с остри тръни, които правят брането още по-трудно и болезнено.
Формите на самото дърво и плодовете му наподобяват тези на маслините, а най-ценното при аргана е ядката. След като се отдели от плода, тя се пече, а след това се отваря с помощта на камък или друго самоделно средство.
Източник: iStock
Така стигаме до семката, затворена в твърдата ядка, която е и източникът на масло.
Семката от аргановия плод трябва да се натроши на фин прах и да се смеси с вода, след което започва и трудната част - мачкане и миксиране с ръце, докато се получи подобна на пластилин паста.
Източник: iStock
След това са нужни чифт доста силни марокански ръце, които добре да намачкат сместа и да изстискат ценното масло от получената паста.
Последната част на процедурата е доста по-тежка от брането на бодливо дърво под пустинен слънчев пек, но пък печалбата е също толкова задължаваща.