Обикновено си даваме сметка, когато организмът ни изпитва недостиг на витамини. Но също така е възможно да не ни достигат и някои минерали, без които тялото не може пълноценно да абсорбира хранителните вещества и да елиминира отпадъците.
Балансираната диета е най-добрият начин да преодолеем симптомите на подобен дефицит. Ето някои от важните минерали и естествените източници, които могат да ни ги осигурят.
Хром
Дефицитът на този минерал може да доведе до нарушен глюкозен толеранс и загуба на тегло.
Източник: iStock
За да го избегнем, добре е да консумираме гъби, зелени листни зеленчуци, соя, слънчогледови семки, боб, кашу и черен дроб.
Манган
Дефицитът на манган е необичаен при хората. В редките случаи когато се случи, той може да причини неправилен растеж на костите, ниска плодовитост и нарушен глюкозен толеранс.
Източник: iStock
За да избегнем подобни състояния, важно е да включваме в диетата си повече зелени листни зеленчуци, плодове, маруля, овес, соя, кафяв ориз, боб или ананас.
Калий
Обезводняването на организма - в следствие на стомашни неразположения например, може да понижи неговите нива в организма.
Източник: iStock
Най-добрият и бърз начин за възстановяването на баланса, е консумирането на храни като домати, зеленолистни зеленчуци, моркови, сини сливи, боб, тиква, риба, банани, праскови, кайсии, пъпеш, картофи, фурми, стафиди и гъби.
Йод
Дефицитът на йод влошава общия растеж и неврологичното развитие. Най-честият признак на йоден дефицит е подуване в предната част на шията.
Източник: iStock
Водорасли, йодирана сол, яйца, ягоди, аспержи и зеленолистни зеленчуци са някои от храните, които ни помагат да избегнем йоден дефицит.
Магнезий
Той се съдържа в много храни, поради което и дефицитът му в човешкия организъм е нетипичен.
Източник: iStock
Но не и невъзможен. Ето защо е важно да консумираме бобови растения, ядки, семена, пълнозърнести храни, плодове и авокадо.
Калций
Той е важен за здравето на костите и зъбите.
Източник: iStock
За да сме сигурни, че приемаме достатъчно от него, не бива да пренебрегваме храни като млечни продукти, тофу, соево мляко, броколи, зелени листни зеленчуци, бобови растения, меласа, пъстърва, ядки и боб.
Цинк
Неговите ниски нива намаляват имунната ни защита и ни правят по-податливи на инфекции.
Източник: iStock
Храните с най-висока концентрация на цинк са стриди, месо, боб и ядки.
Желязо
То е важно, защото поддържа червените кръвни клетки в необходимите нива. Дефицит му може да причини анемия.
Източник: iStock
За да сме уверени, че това няма да се случи, консумираме редовно бадеми, кайсии, боб, фурми, стафиди, кафяв ориз, зеленолистни зеленчуци, броколи, тиквени семки, риба, пилешко месо и свинско месо.
Селен
Дефицитът на този елемент при здрав човек е необичаен. В случаите когато ги възникне, недостигът може да причини безплодие, умора, мускулна слабост и отслабена имунна система.
Източник: iStock
Източници на селен са храни като бразилски орех, гъби, ориз, боб, сьомга, пълнозърнести храни, орехи и яйца.
Фосфор
Дефицит на фосфор се среща рядко при човека. Въпреки това, непълноценната диета и някои хранителни разстройства могат да доведат до липсата на този минерал.
Източник: iStock
Храните, които балансират нивата му в тялото, са бобови растения, ядки, семена, пълнозърнести храни, яйца, риба, морски дарове, царевица и див ориз.
Мед
Недостигът на мед също е необичаен, но все пак се среща при някои хора.
Източник: iStock
Гъби, зелени листни зеленчуци, соя, слънчогледови семки, боб, кашу, меласа и черен дроб са храните, които могат да ни го осигурят, пише Stars Insider.