Човешкият организъм е достатъчно сложен механизъм, който реагира на всичко - колко спим, работим, ядем и т.н. Ако почувствате, че силите не ви достигат и се нуждаете от повече енергия, обърнете внимание на нашите съвети - въпреки че всеки организъм е различен, със сигурност някоя от препоръките ще ви свърши добра работа:

1. Спрете сладките напитки: газирани, сокове, компот, чай/кафе със захар. Употребявайте чиста питейна или минерална вода. Сладките напитки способстват за развитието на кисела среда в организма и с това провокират растежа на гъбичките, бактериите и вирусите.

2. Ограничете употребата на захар. Причината е същата. Освен това клетките "предпочитат" простите въглехидрати, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, а не сложните, които са характерни за храните, в които има захар.

3. Когато се вълнувате или сте под стрес, опитайте се да се концентрирате върху дишането си. Направете 10 дълбоки вдишвания и издишвания. Вдишвайте през носа, а издишвайте през устата. Нормализирайки дишането си, ще запазите и подпомогнете своята имунна си система, тъй като тя реагира на всяка промяна в дишането.

4. Занимавайте се със спорт поне 30 минути всеки ден. Това може да бъде дори и обикновена разходка, но ще помогне на тялото да влезе в кондиция, да изгори повече калории и да подобри обмяната на веществата, като изхвърли ненужното, а усвои по-добре полезното.

5. Пийте зелен чай вместо кафе. Приемайте комплекси, които съдържат витамини и минерали, особено през студените месеци, когато по правило повечето хора ядат по-малко плодове и зеленчуци, т.е. храната им е по-нездравословна и недостатъчно питателна.

6. Наспивайте се добре. Спете не по-малко от 6 и не повече от 7-8 часа в денонощието.

7. Избягвайте мазнините, които повишават нивото на холестерол в кръвта. Те най-често се използват под различни форми в сладкарските изделия.

8. Избягвайте микровълновата печка. При температура над 118 градуса и под действието на микровълните се извършва разрушаване на ензимите, а именно те осигуряват енергията и полезните вещества в храната, необходими на организма.

9. Общувайте с доброжелателни и позитивни хора. Отрицателните емоции създават дискомфорт и у вас и у околните.

10. Употребявайте плодове за закуска, а зеленчуци за обяд и вечеря. Без да абсолютизирате това правило, то все пак е съобразено с особеностите на това как тялото разгражда и усвоява различните храни.

11. Създавайте си емоционална стабилност преди сън и след събуждане. Тя е истински щит срещу стреса и различните заболявания, които възникват на основата на стреса, лошото настроение, меланхолията.

12. По-често слушайте любимата си музика, която ще ви повдигне настроението.

13. Закусвайте всяка сутрин, защото сутрешното хранене е най-важното - то ще повиши вашата работоспособност и ще ви зареди с необходимата за деня енергия.

14. Не пропускайте обяда. Той ще ви помогне да запазите своята енергичност и през втората половина от деня.

15. През работния ден правете кратки почивки. Преместете поглед от екрана на компютъра, разходете се, изпийте чаша студена вода. Това ще ви ободри и ще ви позволи да се концентрирате по-добре след това.

16. Направете си изследване за поносимост и алергия към различните хранителни продукти. Често симптомите на тези разстройства могат да се проявяват външно именно с упадък на силите и трудности в отслабването.

17. При всяко хранене във вашето меню трябва да присъстват белтъчините - те способстват за поддържането на постоянното ниво на глюкоза в кръвта и като следствие за добрата работоспособност. За тази цел консумирайте месо, риба, яйца, извара, кисело мляко, ядки.

18. Продуктите, които употребявате, трябва да съдържат: коензим Q10, магнезий, витамини, омега-3 мастни киселини. Зачитайте се в етикетите на това, което купувате.

19. Проверете нивото на гъбички в червата си. Тяхното наднормено равнище предизвиква подуване на стомаха, образуване на газове, непреодолимо желание за нещо сладко и като следствие способства за появата на отпадналост.

20. Убедете се, че намалената ви активност не е свързана със сериозни медицински разстройства като дисфункция на щитовидната жлеза, недостиг или наднормено количество желязо в организма. Това можете да определите много лесно, като си направите пълна кръвна картина.

 

здраве.bg