Чесънът притежава няколко качества, които ни карат често да го включваме в менюто си. Преди да попадне в организма, той притежава приятен аромат и прави храната апетитна, а антибактериалните му свойства допринасят за доброто ни здраве.

Но тези ползи имат висока цена - от нас започва да се носи неприятна миризма, която отблъсква стоящите в близост до нас. Това се дължи на няколко химични реакции и съдържащи сяра вещества.

Докато скилидката чесън е цяла, тези вещества все още не са се образували. Но щом нарушим целостта ѝ, веднага се освобождава ензим, наречен алиназа. Той превръща молекулите на алиина, които по природа нямат аромат, в миризливото вещество алицин. На алицина се дължи миризмата на пресния чесън и от него тръгва каскадата, водеща до неприятния дъх в устата ни.

Снимка 419865

Източник: iStock

Алицинът е нестабилен и щом попадне в тялото ни, започва да се разпада до вещества, които съдържат сяра и имат доста неприятен аромат. Такива са диалил дисулфидът, алил метил (ди)сулфидът и алил меркаптанът.

Повечето от тях се метаболизират и неутрализират в рамките на няколко часа, но алил метил сулфидът се разпада доста по-бавно и дълго време се излъчва от тялото ни. Това може да продължи дори ден или два, след като сме консумирали чесън, особено ако е бил пресен.

Снимка 419866

Източник: iStock

Дълготрайният престой на това вещество в тялото му позволява да достигне до потта, урината и белия ни дроб, като ароматизира по характерния си начин дъха и миризмата ни. Затова миенето на зъбите има много слаб ефект и не може да ни отърве от миризмата.

Съществуват различни предложения за това как да намалим неприятните аромати от чесъна и лука. Едни от тях биха проработили при едни, но не и при други, затова може да опитате сами следното: да изпием чаша пълномаслено прясно мляко след консумацията на чесън, да изпием чаша зелен чай, да дъвчем магданоз или да хапнем маруля, босилек или спанак. Според някои, водата с лимон също има положителен ефект в борбата с аромата.