Ежедневието не само да ни разболява, но и отнема от умствения ни капацитет. Ако си мислим, че в настоящата работа надграждаме и трупаме знания и умения, можем да се окажем в грешка. А причината - че работим седнали.

Оказва се, че има пряка връзка между позата, в която прекарваме по-голямата част от денонощието, и това колко сме умни. И по-точно - между седенето и оглупяването. Ето какво са открили учени по въпроса.

За да се стигне до конкретни изводи, се прави проучване, в което вземат участие хора между 45 и 75 години. Друг критерий са броят часове на ден, които прекарват в седнало положение. 

Снимка 375373

Източник: iStock

След като са им направени съответните тестове, учените заключват, че хората, които седят между три и 15 часа на ден, се представят по-зле. А причината е, че имат по-тънки междинни темпорални лобове в мозъка. Те отговарят за възможността да помним и учим. 

И колкото повече седим, толкова по-трудно ни е да помним. Така седенето се превръща в новия порок за мозъка, подобно на тютюнопушенето например.

Позата, в която вероятно прекарваме работния си ден, увеличава и риска от развитие на Алцхаймер. Проблемът е, че цигарите можем да откажем, но няма как да стоим на крак цял ден в офиса, пише Daily Mail.

Няма и как да не дишаме, въпреки че и с това най-нормално и така необходимо действие също си вредим прекалено много. Както на здравето като цяло, така и на мозъчната дейност - в частност. Особено ако живеем в голям град.

Според последно проучване, направено в Китай, да живеем в град със замърсен въздух е все едно да сме пропуснали едно година от училище. Замърсяването влияе негативно на математическите способности, както и на изразяването и речниковия ни капацитет.

Как ни разболява променливото време

Няма нищо по-лошо от променливото време

Когато лятото полудее

Този ефект се засилва при по-възрастните хора, при които намаляването на мозъчния капацитет е още по-осезаемо. А ООН продължава да алармира, че от мръсен въздух се разболяват и умират над седем милиона души по целия свят.