Свикнали сме да мислим, че е едно и също дали ще хапнем парченце плод, или ще изпием сока му, като вярваме, че ползите са едни и същи.

Но истината е, че има разлики и то осезаеми. Ако се налага да избираме между яденето на плод или пиенето на сок от него, първата опция винаги е най-здравословна и най-малко калорична. В сока има по-малко фибри, хранителни вещества и витамини, отколкото в едно парче плод. Но на какво се дължи?

Соковете са по-калорични от плодовете, поради начина, по който усвояваме тяхната захар. Когато пием сока, захарта се абсорбира по-бързо, отколкото ако ядем плода и трябва да го дъвчем. Бързата абсорбция стимулира производството на инсулин и този хормон акумулира излишната захар под формата на телесни мазнини. Пиенето на големи количества сокове увеличава шансовете да наддадем тегло.

Какво се случва с витамините

Снимка 347448

Източник: iStock

Когато стиснем плода, за да направим сок, няма как да предотвратим загубата на някои витамини и минерали, защото те остават в пулпите, които обикновено изхвърляме. Под формата на сок губим и по-голямата част от фибрите, съдържащи се в парчетата плодове.

Едно парче не стига

Друг фактор, който трябва да вземем предвид, е количеството плодове, които поемаме в двата случая. Ако хапваме цели плодовете, най-много да изяден един или два, но ако си правим сок, обикновено използваме повече, което означава, че приемаме и повече калории.

Снимка 299459

Източник: iStock

Ползата от дъвченето

Процесът на дъвкане създава усещане за наситеност в стомаха, което отсъства при пиенето на сокове. Този фактор ще ни помогне да изгубим повече време, преди да придобием желание да ядем нещо друго отново.

Соковете и децата

Снимка 329171

Източник: iStock

Децата трудно ядат плодове, поради което за родителите е много по-лесно да накарат малчуганите да ги консумират под формата на сокове. Много изследвания обаче предупреждават, че трябва да се има предвид, че соковете не са заместителни еквивалентни на целите плодове и злоупотребата с тяхното поттребление има определени рискове за здравето.

Фрешовете и другите сокове

Снимка 348954

Източник: iStock

Очевидно е, че е много по-здравословно да се пие фреш, отколкото преработен продукт с консерванти, тъй като последните съдържат добавени захари и повече изкуствени вещества. Винаги трябва да залагаме на домашния и натурален сок, но не бива да забравяме, че най-добрият вариант си остават пресните плодове.