Засадени семена, които са били изстреляни в космоса и са обикаляли земното кълбо в продължение на две седмици, се превръщат в гигантски зеленчуци, откриха китайски учени.
Академията по земеделски науки в Гуандонг отглежда 9,5-килограмови домати, 23-сантиметрови люти чушки и близо 100-килограмови тикви. Тези мега зеленчуци могат да нахранят много повече хора и са много по-хранителни, отколкото техните по-малки събратя.
Досега само се предполагаше, че при близо нулева гравитация може да се отгледа огромна реколта ориз, пшенични растения, домати и чушки до 10-20 процента по-големи от нормалните.
"Космическите семена ни предоставят възможността да отгледаме по-големи плодове и зеленчуци и то по-бързо", казва научният работник Ло Жиганг.
"Теориите за това, защо времето прекарано в космоса ги кара да мутират, са много - от такива за космическата радиация, до тези за микрогравитацията... Но не смятаме, че огромните зеленчуци ще бъдат заплаха за човешката раса, защото не мутират самите гени, само резултатът се променя.
Ученият твърди още, че съдържанието на витамин C в някои зеленчуци е близо 3 пъти по-голямо, отколкото при обикновените, нивото на цинк също е увеличено, пише dailymail.co.uk.