Ароматът на прясно кафе е една от ежедневните радости за милиони, но всеки си има предпочитан начин за приготвянето му. Независимо кой е твоят, има голям шанс вкусът на кафето да е супер, но и много фактори, които влошават качеството му. Ако ги избягваш, ще можеш по-често да си правиш идеалната напитка.
Представяме ти шест от най-често срещаните и най-лесно избягвани грешки при приготвянето на кафе.
Използване на неособено прясно кафе
Ако пиеш кафе от време на време, има вероятност зърната или смляното кафе да стоят отдавна в шкафа. Печените зърна запазват вкуса и аромата си по-дълго от смляното кафе, но и двете имат ограничена трайност, преди окисляването да влоши качеството им. Купувай само толкова кафе, колкото ще изпиеш в следващите две седмици. А за най-добрия резултат смилай зърната точно преди да ги използваш.
Замразяване на зърната
Някои вярват, че ако оставят зърната или смляното кафе в хладилника или фризера, те ще се запазят свежи. Това може и да е вярно, но в момента, в който извадиш и отвориш кутията с кафе, по студеното кафе се образува конденз от въздуха в стаята.
Дори малкото количество влага ще развали качествата на кафето по-бързо, отколкото ако то беше съхранявано в херметичен съд при стайна температура.
Ако оборудването не се чисти
Хигиената в кухнята е толкова важна не само заради здравето ни, но и заради вкуса на храната и напитките, които приготвяме. Не бихме си наляли вино в мръсна чаша и не бихме яли от мръсна чиния, но изненадващо голям брой хора са ок да използват неособено чиста кафемашина или кафеварка.
Ако ще си правиш труда да приготвяш кафе от прясно смлени зърна, защо да подкопаваш усилията си, като добавяш нежелани, мръсни вкусове към чашата? За щастие някои кафе машини си имат вградени функции за изплакване и почистване на котления камък.
Вода с лошо качество
Ние сме щастливци - като цяло водата от чешмата в България става за пиене. Качеството и вкусът й обаче варират в различните райони на страната. А това има голямо значение за качеството и състава на готовото кафе. Затова най-добре използвай филтрирана вода от чешмата - продават се кани, които вършат тази работа.
Кипване на вода
Европейската асоциация за специално кафе (SCAE) има т.нар. стандарт „Златна чаша" за варенето на кафе. Според него оптималният температурен диапазон е 92-96 градуса и той се достига между 30 и 45 секунди след кипването на водата в чайника и изключването му.
Ако върху кафето се налее направо кипяща вода, се извличат твърде много от по-горчивите вкусове елементи, а по-деликатните ароматни съставки може да се изпарят.
Твърде много вода
Независимо как си приготвяш кафето, има оптимално съотношение между него и водата. SCAE препоръчва използването на литър вода за 50-65 грама прясно смляно кафе. Можеш да го направиш и по-силно, но ако предпочиташ кафето си по-слабо, не се изкушавай да добавяш повече вода по време на варенето. Това обикновено освобождава по-горчивите, неприятни на вкус масла от зърната. Ще получиш по-приятен и балансиран характер на кафето, ако го приготвиш с препоръчителната сила и след това го разредиш на вкус.
Spotlight
на 18.03.2018 в 20:34:12 #2Най доброто кафе е в период не повече от 3 месеца след изпичането му. След това качесвото и вкуса му отслабват. Всички ми се чудят защо си нося кафе, когато идвам в България, но като го опитат, веднага си променят мнението. Обикалял съм специализираните магазини и съм търсил кафе (прясно) в България, но намирам вече изветряло с вкус на лелблебия. Да поясня, аз съм почитател на Южно Американското кафе и най-вече Колумбийското.
Brad Mehldau
на 09.11.2015 в 11:52:01 #1Похвално е, че обръщате внимание на кафето и правилното му приготвяне, но явно не съзнавате, че има стотици видове кафе-напитки, така че свободното превеждане на чуждестранни статии със "съвети", касаещи количества и температура на водата спрямо грамаж кафе, без да е казано за какъв точно тип кафе става дума (еспресото се прави по коренно различен начин от турското кафе, само като един пример), е напълно безполезно и безсмислено упражнение.