Еволюцията може да е три пъти по-бавна, отколкото се смяташе, показват изследвания на генетичните промени при две поколения от едно семейство.

Еволюцията включва шест милиарда нуклеотиди, градивните блокове на ДНК, половината от които се предават от всеки родител. Според досегашната теория, всеки родител предава 100 до 200 промени в нуклеотидите. Според новите данни, всеки родител предава средно 30 промени.

"Принципно, това означава, че еволюцията се случва с една трета по-бавно, отколкото смятахме", заяви Филип Аудала от университета в Монреал. Ако данните се потвърдят при изследванията на по-големи групи хора, това ще означава, че досегашните оценки за темпа на еволюцията трябва да се забавят три пъти. Новото изследване променя и представата, че е по-вероятно мъжете да предадат мутациите си, пише БГНЕС.

При изследваните семейства се е доказало, че както майката, така и бащата имат шанс да предадат своите мутации. Новите данни може да наложат и промяна в начина на изчисляване на риска от генетични заболявания.