Към настоящия момент Снежина Маринова е обучаващ се и практикуващ гещалт терапевт. Петя Димитрова е утвърден специалист в сферата на маркетинга и рекламата. Двете работят не за първи път - заедно са били в пиар агенция, в различни проекти, заедно са и сега. "Видяхме, че се сработваме добре", казва Петя и допълва: "Всъщност, сме и колеги, и семейство."
Двете заедно създават и hOUR SPACE - споделено работно пространство за психолози, коучъри и психотерапевти. Целта е да имат споменатите специалисти удобен и гъвкав вариант къде да посрещат свои пациенти и да разширяват практиката си.
Нуждата от подобно място се ражда от Снежина - самата терапевт, тя има клиенти, но няма къде да провежда сеансите си с тях. Повече от година прекарва по чужди кабинети. "Молиш се да има свободен час и място когато и където на теб ти трябва. Наистина е доста тежък процес."
Източник: Теодор Пенчев
Тогава на Петя й идва идеята за споделеното пространство, което ще бъде много полезно и ще подкрепи млади и бъдещи терапевти. В последствие се оказва, че ще бъде "не само за млади и не само за терапевти".
Моделът, по който работи hOUR SPACE, е семпъл: идваш, влизаш в стаята, правиш терапията и след това си занимаваш. "Не се занимаваш със сметки, с почистване, с графици, а развиваш практиката и себе си като специалист."
Източник: Теодор Пенчев
Снежина Маринова (вляво) и Петя Димитрова
Да свиеш гнездо на "Иван Вазов"
"Избрахме мястото в първия ден на огледите. Беше второто, което виждахме. Много ни хареса и като разпределение на помещенията, и спрямо централната част на София, а нямаше нужда и от драматичен ремонт", разказва Петя.
И двете със Снежина държат на централното разположение, за да бъде то и супер комуникативно, без значение как идва човек - с метро, с трамвай или пеша. "Това е ценно, защото има различни хора с различни нужди."
hOUR SPACE разполага с шест кабинета, които се отдават под наем, една голяма зала и едно масажно студио. Големият плюс на кабинетите е, че наистина са просторни.
Източник: Теодор Пенчев
Обратна връзка
Петя и Снежина се обръщат първо към различни организации и школи по терапия. "Поканихме ги да дойдат, да видят, да пипнат и да разберат какво предлагаме. Но ние не комуникираме с крайни клиенти. И това ще стане, но наред във времето, когато ще правим събития."
На дошлите специалисти им харесва тук, защото повечето техни места са или споделени офиси между двама и повече колеги, или не притежават подобни удобства и толкова светлина. "Искаме да създадем общество от психотерапевти, които да не са представители само на една школа, а на колкото се може повече. Надяваме се, че с проекта, стартиращ от януари, те да се омешат още повече, да започнат да се учат един от друг. Идеята е всеки да разшири инструментите, които използва", обяснява Снежина.
Източник: Теодор Пенчев
Психотерапията на българска почва
Проектът е повече за популяризирането на самата психотерапия, която според Петя няма най-добрата репутация в България. Тук идва моментът, заради който това място и този текст имат значение и за крайния потребител и читател.
От началото на 2018 г. в hOUR SPACE всеки месец ще бъде посветен на определена тема. Така януари е под общия знаменател на "Работещият човек" - модул от събития, които ще разискват проблемите на стреса, работния бърнаут, каква е връзката между стреса и тялото и какво е психосоматиката. Февруари ще мине под общата тема за взаимоотношенията и по точно - интимна връзка, брак и семейство. Март, естествено ще е посветен на жената и контакта с женствеността. И така нататък до декември.
Източник: Теодор Пенчев
"Това са общочовешки и разпознаваеми теми, в които всеки да може да се припознае", казва Снежина. И веднага разказва за стандартните реакции на българина, когато му се говори за психотерапия, а именно: "О, не, да не дава Бог...", плюене в пазвата или през рамо, дърпане три пъти на ухото и т.н.
"Точно тази стигма искаме да променим. И то не само заради самата работа на терапевтите, а и заради добруването на хората. Защото проблемите, които терапевтът решава, човек ги среща в ежедневието си."
Терапевт по каталог
И Петя, и Снежина смятат, че най-трудното предстои - да разработят мястото, да е пълно то с хора, които да се чувстват добре. Те гледат на hOUR SPACE повече като на кауза, отколкото като на проект; нещо, което има повече смисъл за по-големи групи хора, и се чувстват добре, защото смятат, че помагат.
"Вярваме, че помагайки на терапевтите да комуникират себе си и практиките си, да имат къде да работят, реално те достигат до повече клиенти, които да разказват, че психотерапията е за всеки. Което е добре както за бизнеса, така и за каузата."
Източник: Теодор Пенчев
На сайта в момента се разработват профилите на самите терапевти. На всеки от тях ще му бъде дадена възможност да пише статии и да ги публикува там. "Така ще се получи нещо като каталог за терапевтите с тяхно представяне и статии. Това вече е едно надграждане, което с времето ще се обогатява все повече", казва Петя.
hOUR SPACE е в София на ул. "Иван Вазов" 38