В последните години на пазара се появи голямо разнообразие от естествени заместители на захарта. Tяхната употреба далеч не се ограничава с подслаждане на сутрешното кафе, а се използват и за направата на печива и различни сладкарски изделия. И ни дават увереността, че сме направили по-добрия избор за тялото си.

Мед, кръвна захар, холестерол и проучването, според което яденето на мед помага за сърдечното ни здраве

Още една причина да ядем мед всеки ден

Вкусно и полезно за...

Че бялата захар е вредна никой не отрича. Но винаги е добре да имаме едно наум и с нейните алтернативи. За изкуствените подсладители като аспартама е ясно, че е препоръчително да ги избягваме, но при естествените като стевия и еритритол например също има някои подробности, които учените тепърва изясняват.

Според новите препоръки на Световната здравна организация, използването на заместители на захарта няма да ни помогне да отслабнем. "Замяната на свободните захари с подсладители без захар не помага на хората да контролират теглото си в дългосрочен план", твърди директорът на отдела по хранене и безопасност на храните Франческо Бранка. Все пак се забелязва леко намаляване на килограмите, но то няма да се запази за дълго.

Снимка 618565

Източник: iStock

Също така от организацията обръщат внимание, че дългосрочната употреба на подсладители без захар може да доведе до известно повишаване на риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

Тези изводи се правят на базата на анализ на 283 отделни проучвания. Те показват, че "употребата на подсладители без захар има "слабо" въздействие върху намаляването на телесното тегло и приема на калории в сравнение със захарта и няма промяна в междинните маркери на диабета като глюкоза и инсулин".

Снимка 618564

Източник: iStock

Важно е уточнението, че препоръките на СЗО и изводите от анализа се отнасят както за синтетичните, така и за естествените подсладители. Въпреки че за втория вид все още има по-малко изследвания и данни, учените са склонни да вярват, че те действат в организма по същия начин и затова не бива да се разграничават от останалите. А и скорошно проучване на учени от САЩ доказа връзка между високия прием на еритритол и риска от диабет, инсулт, инфаркт и сърдечно-съдови заболявания.

Още през 2015 г. СЗО издаде препоръка захарите да бъдат по-малко от 10% от общия енергиен прием както при децата, така и при възрастните. Това накара мнозина да се насочат към алтернативните подсладители, с които да намалят процента на сладките храни и напитки в общия енергиен прием. Но днес учените за категорични, че това не е работеща алтернатива, ако идеята е отслабване и поддържане на по-ниско телесно тегло.

Еритритол, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови проблеми и колко опасен може да бъде изкуственият подсладител за здравето ни

Колко опасна може да бъде консумацията на еритритол

Имаме причина да избягваме този изкуствен подсладител

Разбира се това не значи, че количеството консумирана захар няма отношение към показанието на кантара. Просто замяната й с подсладители няма да ни даде ефекта на отслабване, на който мнозина се надяват. Вместо това трябва да намалим консумацията на подсладени храни и напитки да заложим на суровите или леко преработени плодове като основен източник на сладост, обясняват от CNN.