Свикнали сме с идеята, че подсладите са нискокалоричната алтернатива на захарта и затова ги смятаме за по-подходящ избор, когато спазваме диета. И докато повечето от тях действително нямат никакви или почти никакви калории, се оказва, че по косвен начин все пак могат да доведат дори до наддаване на тегло.

Еритритолът може да е по-вреден и от захарта - за какво да внимаваме с естествения подсладител

Еритритолът може да е по-вреден и от захарта - за какво да внимаваме с естествения подсладител

Дали да изберем тази алтернатива

Според ново проучване консумацията на конкретно един вид често срещан изкуствен подсладител стимулира мозъка ни по начин, който ни кара да изпитваме засилено чувство на глад. Става въпрос за сукралозата.

Можем да я открием в много храни, сред които печива, диетични газирани напитки, нискокалорични кисели млека и йогурти, както и кетчуп. Освен това е част от съдържанието на така популярните протеинови барчета и напитки без захар.

Снимка 710586

Източник: iStock

Освен за стимулирането на мозъка да изпраща сигнали, свързани с чувството на глад, изследването на учените също така открива доказателства за връзка между сукралозата и комуникацията между различни области на мозъка, включително тези, които участват в усещането за мотивация.

Как протича изследването

Проучването е проведено сред 75 души, поравно разделени в групи от хора със здравословно тегло, наднормено тегло и затлъстяване. На случаен принцип те са били избрани да изпиват по 300 милилитра вода, подсладена със сукралоза или с обикновена захар. Но някои от участниците са пили само обикновена вода.

В началото на изследването учените са помолили хората да оценят нивото си на глад. Същото е трябвало да направят отново и през следващите два часа. Освен това изследователите са събрали кръвни проби и са извършили конкретен тип сканиране на мозъка няколко пъти.

Какво показва изследването

Учените наблюдават, че при участниците, които пият вода със сукралоза, се повишава активността на хипоталамуса. А последвалото заключение показва, че консумацията на сукралоза повишава активността в хипоталамуса - мозъчната област, която се явява като контролен център за поддържане на тялото в здраво и балансирано състояние. И по-конкретно - този вид подсладител влияе на освобождаването на хормони, които предизвикват чувство на глад. Проучването показва също, че чувството на глад е било най-силно при хората със затлъстяване.

Снимка 710587

Източник: iStock

Въпреки отчетените резултати, е добре да имаме предвид, че конкретно проучване е малко и са нужни още изследвания, за да се провери дали заключенията са факти. Междувременно обаче изследователите дават и конкретни примери, с които обясняват защо сукралозата може да повишава активността на хипоталамуса.

Как сукралозата може да повлияе на мозъка

Едната теория е, че липсата на калории в сукралозата обърква мозъка, който свързва калориите с храненето. Така например, ако организмът ни е в очакване да приеме калории поради сладостта на нещо, но не получава калориите, които очаква, това може да промени начина, по който мозъкът ни се настройва към глад за тези вещества.

Друга причина сукралозата да ни кара да се чувстваме по-гладни е, че влияе върху вземането на решения. Сканиранията на мозъка по време на проучването показват по-силна връзка между хипоталамуса и мозъчните области, свързани с мотивацията и сензорната обработка. Една такава област е предния цингуларен кортекс, който е ключов за чувството на мотивация, вземането на решения и преценяването на рискове.

Безалкохолните напитки с изкуствени подсладители и връзката им с риска от сърдечни заболявания

Още една причина да не пием напитки с изкуствени подсладители

Как могат да ни навредят

И последно, учените смятат, че сукралозата ни кара да се чувстваме по-гладни, защото тялото не осъзнава, че е сито. Кръвните проби от проучването показват, че сукралозата не засяга хормоните, регулиращи нивата на кръвната захар. А тялото ни използва тези хормони, за да сигнализира на мозъка за консумираните калории, така че да намали чувството за глад, пише Parade.