Хиляди по целия свят са разновидностите смокини, които всъщност идват първо от азиатската част на Турция и северната част на Индия. Тези неустоими летни плодове са били култивирани за първи път в древен Рим и в крайна сметка набират популярност в Средиземноморието. Сега виреят в топли страни като Египет, Иран, Мароко, Испания, съседна Гърция, както и разбира се, у нас.
Именно лятото е сезонът на смокините и съвсем естествено, тогава са и най-сочни, и най-сладки. Щом са вече меки и узрели, можем да им се насладим сурови и цели. И въпреки че тези плодове са чудесни за директна консумация, могат да бъдат съчетани с много разнообразни вкусове.
Ето няколко идеи и за други вкусни начини, по които да ядем смокини.
Една перфектно узряла смокиня със струйка мед отгоре, няколко капки сок от цитрусови плодове и маслиново масло е превъзходна комбинация, колкото и нестандартна да ни се струва.
Далеч по-традиционен пък е начинът на поднасянето на смокини със сирена, като пармезан и манчего. Друг вариант е съчетанието им с бурата и гарнирани с мед и натрошени бадеми.
Източник: iStock
По-зелените смокини си подхождат с по-меки сирена, като бри. По-тъмните пък - с млечен шоколад.
На фронта на солените комбинации присъстват също и месата. Резени прошуто или различни видове колбаси, както и сушени маслини и каперси са предпочитани от мнозина, а кулинарните ентусиасти дори включват плодовете в рецептите за пица, пише marthastewart.com.
За почитателите на по-леките и лесни ястия, смокините са перфектно допълнение и към свежи салати, към които можем да добавим лимонов дресинг и ядки.
Източник: iStock
А в случаите, когато искаме да превърнем смокините в още по-изкусителен десерт, можем да ги съчетаем с ванилов сладолед.
Ако пък имаме вдъхновение да се развихрим в кухнята, никога не бихме сбъркали, ако си приготвим сладко от смокини, което също можем да поднесем със сладолед или пък да използваме като глазура или дресинг.
Източник: iStock
Вариант да разнообразим смокините като десерт, е и да ги изпечем. Карамелизирането им със захар ги прави още по-сладки и неустоими, като особено много им отива да бъдат включени в рецептите за печива.
Източник: iStock
За финал на сладките опции, не бива да забравяме сушените смокини. Лесно се откриват в магазините, а след това вкъщи по желание може да ги нарежем наполовина, след което да ги мариноваме в сироп, приготвен с балсамов оцет, захар и подправки.
А накрая, понеже през лятото скарата също е задължителна, можем да превърнем смокините в изненадващо чудесна гарнитура към меса и солени ястия. Поднесени с козе сирене и малко мед отгоре, със сигурност биха се харесали на всеки, който си пада по сладко-солените комбинации.