На пазара има редица дамски продукти, свързани с месечния цикъл - тампони,превръзки, менструални чашки и бельо. И макар да са популярни варианти, от които всяка жена има нужда, обикновено производителите им не споделят изрично съставките.
Това кара изследователски екип от Университета в Нотр Дам да тества повече от 100 продукта за потенциално вредните флуороалкилни вещества, или PFAS, известни още като "вечни" химикали - тъй като са са изключително устойчиви в околната среда и в човешкия организъм. И установяват, че в повечето продукти няма PFAS, но все пак в някои се откриват - при това на изненадващи места.
Това, което се установява е, че "като цяло изглежда, че тампоните не съдържат флуор". Същото важи и за менструалните чашки и слоевете на тампоните, които влизат в контакт с кожата на човека.
Източник: iStock
Но все пак известни количества са открити в опаковките на няколко марки тампони, както и във външните слоеве на дамски превръзки - в някои от които с висока концентрация. А PFAS са свързани с редица сериозни заболявания като диабет, чернодробни заболявания, намален отговор на ваксините и рак на гърдата, бъбреците или простатата.
Излагането на PFAS специално от тампони може да повлияе на организма достатъчно дълго, включително и на развиващия се плод - увеличавайки риска от ниско тегло и преждевременно раждане.
Всъщност, това не е първият случай, в който PFAS са открити в дамски продукти. Лабораторни анализи, проведени през 2020 г. от Mamavation установяват, че 48% от превръзките съдържат вредните химикали, както и 22% от тампоните и 65% от менструалното бельо. А някои от тези продукти са били рекламирани и като "органични", "естествени" и "нетоксични".
А най-неприятното в случая е, че е трудно да се каже какво хората трябва да избягват в бъдеще. Емили Скар, директор на групата за защита на обществения интерес Maryland PIRG Foundation, споделя пред Yahoo Life, че е най-важно законодателите да вземат мерки в тази насока. "Повсеместната употреба на PFAS в потребителските продукти просто трябва да спре", казва тя. "Потребителите не трябва да разчитат на късмета си, за да избегнат тези токсични химикали. Трябва в глобален план да се спре напълно употребата на веществата в потребителските продукти."