В последно време все повече се говори за т.нар. вредни химикали и за тяхното отрицателно влияние върху здравето ни. А те са навсякъде около нас, в това число и в редица козметични продукти, които използваме ежедневно. Затова е важно да сме наясно какво нанасяме върху кожата си и до какви последствия могат да доведат някои съставки, чиито имена не ни говорят нищо.
Вероятно не се замисляме, че с няколкото пръскания от любимия си аромат сутрин може не само да накараме всички да се обръщат след нас заради него, но и да навредим на здравето си. Не от вчера учените алармират, че химикалите в козметичните продукти могат да доведат до сърдечно-съдови проблеми, инсулинова резистентност, хормонални смущения, инфертилност и дори онкологични заболявания. Но досега няма категорични доказателства и по тази причина мнозина неглижират предупрежденията.
Въпреки това е важно да обърнем внимание конкретно на една група вещества, които се съдържат и в голяма част от парфюмите - фталатите. Те се срещат в лаковете за коса и нокти, в сапуна за ръце, в душ гела и в много други продукти, дори и да не са ясно упоменати на етикета.
Източник: iStock
Фталатите се делят на различни групи спрямо своето действие и предназначение. Дибутил фталатите например се използват в лака за нокти, за да го предпазват от напукване. Диметил фталатите пък са съставка в стилизиращите продукти за коса, която добавя еластичност. Тези два вида вещества днес не се използват особено широко и са намерени техни по-безвредни алтернативи.
Но има един друг вид - диетил фталати, които често са в състава на парфюмите и тоалетните води, защото помагат на няколко различни аромата да се смесят в един. Срещат се и в други козметични продукти с добавени аромати. И именно тях учените от University of Texas в Остин препоръчват да избягваме. А причините са не една и две.
Конкретно за този вид фталати са правени няколко изследвания в последните години и те доказват, че употребата им в ежедневието може да стане причина за ендокринни смущения, наднормено тегло, сърдечно-съдови проблеми, алергии, астма или обсесивно-компулсивни разтройства. Отново се споменава и за вредното влияние върху репродуктивната система и на двата пола и възможните трудности за създаване на поколение, до които могат да доведат, обяснява New York Post.
Източник: iStock
При жените фталатите могат да бъдат причина и за нарушения в месечния цикъл и овулацията, също и за повишен риск от ендометриоза. Според изследване от 2018 г., честото излагане на влиянието на фталатите може да доведе и до настъпване на по-ранен пубертет при момичетата. При мъжете пък може да се наблюдава генетично уреждане на сперматозоидите.
Въпреки всички тези притеснителни сведения, от Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ продължават да твърдят, че количеството фталати в парфюмите не е достатъчно, за да доведе до всички тези здравословни проблеми. Но трябва да имаме едно на ум, защото като съберем всички козметични, почистващи и други продукти, съдържащи вечните химикали, ефектът от тях със сигурност може да е осезаем.
Учените изтъкват и че ако върху хора няма достатъчно изследвания, свързани със смущенията на ендокринната система, то тези върху животни могат да се приемат за достатъчно достоверни. Причината е, че тя функционира по доста сходен начин. И щом фталатите вредят на тях, значи със сигурност вредят и на нас. Затова винаги, когато е възможно, трябва да избираме по-безвредните алтернативи на продуктите, които използваме ежедневно.