Не че ни се случва често, но понякога не успяваме да допием бутилката вино и на другия ден то вече не е толкова приятно за консумация. Според учени, необходими са 24 часа, за да започне виното да се окислява и да променя вкуса си.
Това обаче не значи, че трябва да изсипем съдържанието в мивката. Ето няколко лесни начина да оползотворим останалото вино, което вече не става за пиене.
Готвене
Сещаме се поне за няколко рецепти с бяло и червено вино, които могат да ни влязат в полза за неизпитото количество. Можем да го изсипем и във формички за лед, и да използваме по няколко кубчета напред във времето, когато решим да се развихрим в кухнята. Сосовете и маринатите също са лесен вариант.
Източник: iStock
Оцет
Вероятно си мислим, че виното само ще си стане кисело и ще ферментира, но не е точно така. Ако искаме след време да използваме остатъците от алкохолната напитка като кисела добавка в салати, трябва да ги смесим в съотношение 2:1 с чист, нефилтриран оцет, за да могат дрождите да активират процеса.
Почистване
Можем да използваме виното за премахване на варовик, благодарение на комбинацията от алкохол и киселини в него. Просто напръскваме, оставяме да подейства половин час и отмиваме. Бялото вино заедно със сода бикарбонат може успешно да се използва за премахване на мазнини, пише Daily Mail.
Виното има и антимикробно действие, затова можем да го използваме за изплакване на плодовете и зеленчуците с цел тяхната дезинфекция.
Източник: iStock
Хидратация
Червеното вино съдържа ресвератрол. Това е полифенол, който защитава кожата от свободните радикали, причиняващи бръчки и фини линии. Освен това, овлажнява и ексфолира кожата. Затова може да добавяме по една чаша към водата във ваната.
Капан за мушици
Малките летящи досадници, които се навъртат най-често около купата с плодовете, няма как да не се изкушат от чаша вино. Добавяме и малко препарат за съдове, и готово.