Неведнъж сме чували препоръката да избягваме да пием вода от пластмасови бутилки. Тя обаче се свързва предимно с голямото количество микропластмаса, която се отделя от тези опаковки и попада директно в организма ни. Но, оказва се, има още поне един негативен ефект от бутилираната вода.

Водата в пластмасови бутилки и огромното количество микропластмаса, което съдържа

Колко опасна може да е една бутилка вода

Невидимата заплаха, която не бива да подценяваме

Според изследване на учени от California Polytechnic State University, консумацията на храни и напитки в пластмасови опаковки, включително и на вода, увеличава риска от развитието на диабет тип 2. Причината е в химикала бисфенол А, който има свойството да намалява чувствителността на организма към хормона инсулин, който ръководи метаболизма на захари.

Това не е първото научно доказателство за връзка между въпросното вещество, използвано в пластмасовите опаковки, и хормонални нарушения в организма. Но досега акцентът беше предимно върху половите хормони и тези на щитовидната жлеза, водещи до ендокринни и репродуктивни проблеми.

Снимка 671622

Източник: iStock

Сега изследователите обръщат внимание на първите красноречиви доказателства за пряка връзка с риска от развитието на диабет тип 2 при възрастните. Те са установени чрез контролиран прием на 50 микрограма на килограм телесно тегло бисфенол А от 20 възрастни и още 20, които са в контролна група, приемаща плацебо. Тази доза е определената от различни организации като безопасна на дневна база.

Тези, които са получили от въпросния химикал, са показали по-нисък отговор към инсулина само след четири дни, докато при групата с плацебото не се забелязва този ефект. И това според учените е ясен знак, че определената като безопасна доза е време да се преразгледа, защото явно не толкова безопасна, пише Independent.

Пластмасови съдове, BPA, затлъстяване и други проблеми, до които води храната от пластмасови съдове

Защо да избягваме храната от пластмасови съдове

И да не я претопляме в тях

Наскоро пък друго изследване, публикувано в Eco-Environment & Health доказа, че изложената на слънчево греене пластмаса отделя още по-голямо количество вредни химикали - в случая летливи органични съединения, част от които са и канцерогенни. Затова водата в шишета за еднократна употреба, до която прибягваме предимно лятото, всъщност ни е по-скоро враг, отколкото приятел.