Жилещите насекоми са изключителмо досадни през топлите месеци, когато тези гадинки са най-активни. Осите, за разлика от пчелите, са агресивни и могат да ни ужилят повече от един път. Ужилванията от оса са болезнени и дразнещи. Могат да бъдат дори опасни, особено ако сме алергични.
Ето какво трябва да знаем за ужилванията от оси и какво да направим, за да ги предотвратим.
Оси срещу пчели
Основната разлика между осите и пчелите е, че пчелите са вегетарианци, а осите - месоядни. Според Кийт Делеплейн, доктор на науките, директор на програмата Honey Bee в Университета в Джорджия, осите се хранят с животински протеин. Ето защо не е изненадващо да ги видим да кръжат около хамбургера ни на лятното барбекю.
Източник: iStock
Осите са по-слаби от пчелите, със заострена долна част на корема и в по-ярко жълт цвят. Другата съществена разлика е, че пчелите умират, след като ни ужилят, за разлика от осите, които могат да използват жилото си многократно.
Докато и двата вида насекоми обикновено защитават гнездото си, ако се почувстват застрашени, осите са склонни да бъдат по-агресивни и да използват жилото си като оръжие за лов.
Симптоми
За да разберем какво ни е ужилило, ако не сме огледали насекомото добре, трябва да се вгледаме, дали жилото е останало в нас. Ако сме ужилени от медоносна пчела, тя ще остави жилото си в кожата ни, докато осите ще го запазят.
Източник: iStock
Ако ни е ужилила оса, най-вероятно ще ни се смучи следното:
- Зачервяване и парене
- Болка и подуване
- Сърбеж
Тези симптоми са чести и не са признак на алергична реакция. Според Кортни Джаксън Блеър, доктор по медицина, алерголог и имунолог от Вирджиния, хората, които изпитват алергична реакция към ужилване на оса, ще имат симптоми, които пречат на техните дихателни пътища, дишане и кръвообращение. Тези симптоми включват:
- Подуване, което е много по-голямо и далеч извън областта на ужилване
- Проблемно дишане
- Стягане в гърлото или гърдите
- Замаяност
- Повръщане
- Припадък
Алергиите от ужилване от насекоми са рядкост, но могат да бъдат фатални. За да развием алергия, първо трябва да бъдем ужилени. Това означава, че може да не знаем, че сме алергични, докато насекомото не ни ухапе и не изпитаме симптомите. Затова е важно да се наблюдаваме.
Източник: iStock
Някои хора имат само леки или умерени алергични реакции, които могат да бъдат лекувани у дома, но ако изпитваме множество симптоми, това е ясен знак за тежка алергична реакция и трябва да потърсим лекарска помощ.
Как да третираме ужилване от оса
В по-голямата част от случаите можем да лекуваме ужилване от оса у дома, без да търсим допълнителна медицинска помощ. Ето и някои от съветите на Johns Hopkins Medicine, които ще ни помогнат да се почувстваме по-добре (ако, разбира се, не сме алергични):
- Измиваме добре засегнатото място със сапун и вода.
- Слагаме лед върху зоната на ужилване, за да намалим подуването и болката. Оставяме го за 10 минути, след това го отстраняваме за 10 минути и така в продължение на 30 минути до час.
- Леко повдигаме частта на тялото, където се намира ужиленото, за да помогнем за намаляване на отока.
Източник: iStock
Домашни средства
Има и няколко домашни средства, които можем да използваме за лечение на ужилвания от оса:
- Паста от сода за хляб и малко вода разгражда или неутрализира отровата. Нанасяме я в областта на ужилването и оставяме за 15 до 20 минути.
- Хладна, мокра торбичка от чай помага за борба с възпалението и намалява подуването. Трябва само да я намокрим под студена вода и да я сложим върху кожата си за 15 до 20 минути.
- Чесънът също помага за намяляване на отока и болката. За целта взимаме една скилидка, която разрязваме на две, стискаме, за да отпусне малко сок и разтъркваме върху ужиленото в продължение на няколко минутки.
Как да предотвратим ужилвания от оса
Осите са досадни и ужилванията им са болезнени, но те са важна част от естествената екосистема. Осите опрашват цветя и се хранят с някои насекоми и вредители, които увреждат посевите и градините.
Най-добрият начин за предотвратяване на ужилвания от оса е чрез ограничаване на времето на открито през деня, както и непременно да държим покрити храната и напитките, когато сме навън.
Източник: iStock
Когато видим оса, не бива да се мъчим да я отпращаме с ръкомахания, защото това я поставя в режим на защита и така е много по-вероятно да ни ужили.
Ако една оса се приближи до нас, най-доброто нещо, което можем да направим, е да останетм спокойни и бавно да се отдалечим, съветват от Business Insider.