Земетресенията са едни от най-разрушителните природни явления, които отнемат много животи и водят до огромни материални загуби. А най-лошото в тях, което всъщност е и причина за всички последствия, е непредвидимостта им. Въпреки че най-сеизмичните страни като Япония от години се опитват да създадат ефективна система за ранно предизвестяване, все още никой не може да се похвали с голям успех.
Но това е на път да се промени и тук на помощ идва отново така противоречивият изкуствен интелект. В този случаи обаче той може да бъде от огромна полза на човечеството, твърдят учени от University of Alaska Fairbanks. По техни думи, в близко бъдеще земетресенията ще могат да се предвиждат дни, а в някои случаи и месеци по-рано.
Те извършват научен анализ, фокус на който са две големи земетресения в Калифорния и Аляска. Чрез него се установява, че предвиждането е възможно на базата на идентифициране на предшестваща земетресенията тектонска активност в големи области. А нейната детекция става чрез предварително обучен машинен модел.
Източник: iStock
Той работи с помощта на огромна база данни, в която е въведена подробна информация за предишни земетресения с голям магнитуд, както и за движението на тектонските плочи, преди то да се случи. Така при откриване на подобна дейност и с помощта на компютърни алгоритми се задейства сигнализиране, че вероятно тази сеизмична активност ще доведе до ново подобно силно земетресение.
Именно подобна сеизмична активност с нисък магнитуд (под 1.5 по скалата на Рихтер) е отчетена в рамките на два-три месеца преди големите земетресения в Калифорния и Аляска. Учените посочват и конкретна причина, която предизвиква тази активност - значително увеличаване на налягането на течността в порите на разлома. А това променя механичните свойства на разломите, което пък води до неравномерни колебания в сеизмичното поле в голям регион, обясняват SciTechDaily.
Разбира се, този метод има много условности и ще мине време, докато започне да се прилага успешно на практика. Първо ще се използва само за тестове, да за да се докаже неговата достоверност. А за да може да се разчита на него за предвиждане на земетресения, е нужна богата база данни за всеки конкретен регион. И е много важно да не се допускат фалшиви предупреждения, защото освен че всяват паника, те намаляват и доверието в науката.