Добивът на злато е един огромен бизнес за милиарди, а според Световния съвет по златото всяка година се добиват между 2500 и 3000 тона. Те са предимно под формата на късове самородно злато, които се откриват на различни места в природата - в кварцови скали, в реки и планини, както и в малка част от рудите.

Връх Еребус - вулканът, който бълва злато на Антарктида ( и който води  до смъртта на 257 души)

Вулканът, който бълва злато на Антарктида ( и който води до смъртта на 257 души)

Леденият континент е едно от най-интересните места на Земята

Самородните форми на златото винаги съдържат различни примери, които влияят на неговия цвят и състав. И въпреки че добивът им е занаят от векове, все още науката спори какви са причините, които водят до тяхното появяване. А сега едно изследване на Nature Geoscience дава повече яснота по въпроса.

Учените откриват, че сеизмичната активност има важна роля за формирането на малки и по-големи късове самородно злато. Отдавна се знае, че парчетата се образуват дълбоко под земята по линиите на счупване на пластовете кристализиран силициев диоксид (кварц), който е благоприятна среда за формирането на благородния метал. А сега става ясно, че подземни сили вследствие за земетресения подпомагат този процес.

Снимка 681297

Източник: iStock

Сеизмичната активност води до генериране на електрически полета, които пък стимулират образуването на отлагания на самородно злато. Чрез лабораторни експерименти, проведени в Австралия, е установено, че сеизмичните вълни генерират достатъчно силно електрическо напрежение в кварца, за да извлекат разтвореното злато от течности, проникващи в метала. Това произвежда златни наночастици върху кварцовата повърхност. 

Снимка 681294

Източник: iStock

Прави се и пояснението, че кварцът е специфичен, защото е единственият пиезоелектричен материал на нашата планета. Неговата кристална структура позволява при прилагане на натиск за се образува електрическо напрежение - точно както запалките с пиезокристал произвеждат искра при натискане на копчето.

Жълто, бяло или розово - как да изберем най-подходящото злато

Златото отново е модерно

И защо това е благородният метал на този сезон

С тази теория за пиезоелектричното натрупване на злато учените смятат, че дават отговор на "парадокс на самородното злато". Но все още не може да сe ообясни защо и как в някои случаи късовете от благородния метал достигат тегло няколко (десетки) килограма и са с много висока концентрация, пише Guardian.