Горещата вълна в Европа е факт, а температурните рекорди, с които може да се "похвали" Старият континент, всеки ден става все повече. У нас жегата може да не е чак толкова страшна, колкото в Испания, Италия и Гърция, но това не значи, че не трябва да вземем мерки да се охладим.
Световната здравна организация създава кратък гид за това как да се справим с горещината.
-
Да се преместим в най-хладната стая в дома си, особено през нощта.
-
Ако няма как да охладим дома си, нека прекарваме два-три часа на ден на хладно място, като например климатизиран магазини или други публични сгради.
-
Да избягваме да сме навън по време на най-горещите обедни часове.
-
По възможност да избягваме усилена физическа активност. Ако все пак ни се налага, да я правим в най-хладната част на деня, което обикновено е между 4 и 7 сутринта.
-
Да стоим на сянка.
-
Да не оставяме деца или домашни любимци в паркирани превозни средства.
Източник: iStock
СЗО съветват още да не забравяме да пием много вода, да си правим хладни душове и да носим широки дрехи от естествени материи в жегата. Хладни кърпи, които да поставим на врата и челото си също помагат да се почувстваме по-свежи.
Винаги, когато се усещаме замаяни и слаби от топлината, трябва да потърсим по-хладно място и да пием вода, за да се хидратираме. Мускулните крампи са притеснителни, ако продължат повече от час - в този случай трябва да потърсим лекарска помощ.
Източник: iStock
Ако член на семейството ни получи конвулсии, кожата му е гореща и суха, или изпадне в безсъзнание, незабавно трябва да се обадим на бърза помощ. Докато я чакаме, трябва да поставим пострадалия легнал с крака на по-високо, да премахнем стегнатите дрехи и да поставим кърпи с лед на врата, под мишниците и в областта на слабините. Не трябва да се дават аспирин и парацетамол, изтъкват СЗО.