В края на тази седмица се падат традиционните за някои райони от страната ни Горещници. Въпреки че по прогноза най-топлите дни в годината вече по-често се падат в края на юли и началото на август, тази седмица е достатъчно топло, за да ни кара да се надяваме по-топло да не става.

Жегата и рисковете за здравето, които носят високите температури

Как жегите влияят на здравето ни

Вредите са повече, отлкото предполагаме

Въпреки че температурите рядко преминават 40 градуса, усещането определено е за повече. И това се дължи на климатичните промени, по-висока влажност и изтъняване на озоновия слой, заради което усещаме слънцето да грее много по-силно.

И определено тенденцията с непрекъснатото повишаване на градусите е притеснителна, защото това води със себе си много рискове както за природата, така и за човешкото здраве. Кара ни и да се чудим колко топло е прекалено топло за човешкия организъм.

Снимка 626126

Източник: iStock

Според изследователи от лондонския University of Roehampton, има определен температурен праг, над който човешкото тяло вече не функционира както трябва. Той е между 40 и 50 градуса по Целзий в зависимост от възраст и други фактори.

При подобни температури се наблюдава забързване на метаболизма, твърдят учените. Това означава, че се повишава количеството енергия, което тялото ни използва, за да поддържа нормалните си функции. При 40 градуса скоростта на метаболизма се увеличава с 35% в сравнение с нормалното ниво и с още 13% при 50 градуса (т.е. 48% в сравнение с нормалното).

Снимка 626127

Източник: iStock

Така че колкото по-горещо е навън, толкова по-усилено трябва да работи тялото ни, за да поддържа нормалните си функции. Това определено е изтощително и ние го усещаме. И води до изразходването на повече калории, което вероятно е единственият плюс от ситуацията.

Когато е много топло, това се отразява директно и на сърдечно-съдовата система. Учените откриват, че ефектът е различен при мъжете и при жените. При жените например се наблюдава по-силно изразено ускорение на пулса, както и намаляване на кръвта, която се изпомпва от сърцето, предава Healthline.

3 юли 2023 г. - рекорд за най-горещ ден в световен мащаб, откакто има регистри

Рекордът, който постави 3 юли 2023 г.

По-скоро антирекорд

И дори навън температурите да не надвишават 40 градуса, или поне не с много, пак трябва да бъдем особено внимателни с това колко време на ден прекарваме на открито, както и дали се хидратираме достатъчно. Защото жегата може да бъде наистина опасна, понякога дори и смъртоносна.