Благодарение на по-голямата осведоменост за психичното ни здраве през последните години, по-лесно забелязваме проблеми като тревожност, депресия и прегряване (така нареченият burnout). В голяма степен за тях е отговорно натоварването в работата.

Кофеин, алкохол, кортизол, медитация и как да подобрим съня си, ако се събуждаме през нощта

Как да спим по-добре

Какво да правим, ако се будим посред нощ

Ново проучване обаче показва, че не е нужно да спрем напълно да работим, за да можем да поддържаме нормално психично здраве. Достатъчно е просто да направим работното си време "нелинейно".

Изследване на приложение за медитация, кръстено Brain Health Report, показва, че показатели като памет, фокусиране, сън, продуктивност, творчество, са по-високи при хора, които леко са изменили традиционния работен ритъм от 9 сутринта до 5 следобед.

Снимка 588551

Източник: iStock

"Отново имате регулярни периоди, през които работите, но те не се вписват в традиционното "от 9 до 5" с почивка за обяд", пояснява Надя Кументар, доктор-натуропат. В нелинейния си работен ден се съобразяваме с периодите, когато сме продуктивни.

Това означава, че ако сутрин сме по-продуктивни, можем да започнем работа от доста по-рано и да прекъсваме за кратки почивки всеки път, когато имаме нужда. Когато се принуждаваме работим извън естествения си ритъм, последствията за психичното ни здраве са неминуеми.

Снимка 607753

Източник: iStock

Изследването на Brain Health Report показва, че с по-добър сън, памет и продуктивност могат да се гордеят хората, които редуват ментални и физически почивки с работа, които на определен период излизат за кратка разходка, разговарят с колегите си и медитират.

"Дайте почивка на очите си и направете някакво физическо упражнение. Най-добре то да е на свеж въздух. И не забравяйте разтягането", казва д-р Кументар пред Fast Company.