Солта е най-използваната подправка, без която ястията просто нямат същия вкус. И докато е въпрос на навик дали ще сложим по-малко, или повече в това, което готвим сами, то солта се среща на още много други места, над които нямаме контрол. И така е много вероятно да прекалим с общото количество.

Сиренето, млечните продукти, солта и здравето на сърцето

Сирене за здраве

Приятно ново откритие

Според препоръките на учени и лекари, дневният прием на сол трябва да е шест грама - една чаена лъжичка. Това количество е необходимо на организма, за да си набави едно от основните хранителни вещества - натрий. Именно той е 40% от натриевия хлорид, познат още като трапезна сол. Необходим е на нервната и мускулната система, както и за поддържане на баланса на вода и минерали.

И в този случай малкото е полезно, а многото може да доведе до редица проблеми. И ако се зачетем в етикетите на храните, които консумираме, ще видим, че количеството сол на ден много вероятно надвишава това, което е препоръчително. А ето и няколко признака, с които тялото ни алармира, че солта му е в повече.

Снимка 618247

Източник: iStock

Главоболие

За него намираме какви ли не причини, но със сигурност не го отдаваме на повечкото консумирана сол. А понякога именно тя е виновна, защото може да доведе до дехидратация, един от симптомите на която са именно болките в главата.

Този тип главоболие е силно и съпроводено с пулсиращи усещания, причинени от разширяването на кръвоносните съдове. То се проявява около час-два след като сме консумирали нещо доста солено, защото тогава нивата на натрий в организма се повишават. Хубавото е, че лесно можем да се справим с това главоболие като просто изпием няколко чаши вода, за да възстановим баланса в организма.

Често уриниране

Отдаваме го най-вече на приема на повече течности. А в някои случаи този прием, с който искаме да утолим необичайна жажда, се дължи именно на консумацията на повече сол. Чрез чувството на жажда, което изпитваме, тялото ни кара да пием повече вода, за да може по-лесно да се отърве от натрупаните излишни соли.

Снимка 618246

Източник: iStock

Подути крака и ръце

Гледката със сигурност не е приятна, усещането също. Подуването най-често се дължи на задържане на вода - реакция на повишените количества натрий в организма. Когато ядем много сол, тялото ни задържа повече натрий от необходимото и се увеличава водата извън клетките. Тогава бъбреците функционират по-малко и изхвърлят по-малко вода.

Отоците по крайниците могат да имат и други медицинско обяснение, но ако се появят в рамките на денонощие след приема на солени храни, то да си знаем, че е от тях, обяснява Daily Mail.

Високо кръвно

Хипертонията е все по-често заболяване на сърдечно-съдовата система, което изисква постоянен контрол и е предпоставка за животозастрашаващи ситуации. А една от причините за високите нива на кръвно налягане безспорно е завишеният прием на натриев хлорид.

Снимка 618258

Източник: iStock

Само половин час след като сме хапнали нещо доста солено, това се отразява на кръвоносните съдове. Понякога хипертонията е безсимптомна и трябва да се установи с редовни измервания. В други случаи обаче се проявява със замайване, болка в гърдите, стягане, сърцебиене, задух, главоболие в тила и други.

Тези състояния не са за подценяване, защото могат да доведат до инсулт или инфаркт. Много е важно хипертонията да се установи и да се прилага адекватно лечение, което задължително се комбинира с контролиран и занижен прием на сол.

Солта, белите кръвни клетки, бактериите и колко грама на ден да консумираме от подправката

Колко сол на ден да консумираме

И какви са новооткритите вреди от нея

Има един лесен начин да прочистим организма си от натрупаното излишно количество натрий и той е потенето. Тялото ни изхвърля веществото чрез урината, сълзите и потта. Затова освен да пием повече вода, може да потренираме или да се поизпотим в сауната.