През 2006 г. Плутон престана да бъде смятана за част от Слънчевата система. Въпреки това планетата-джудже е достатъчно любопитна, за да продължи да бъде наблюдавана от учените. А сега те разполагат с нови данни за двата върха, забелязани на повърхността й.

Снимка 568679

Източник: iStock

Оказва се, че Плутон всъщност разполага с поредица от ледени вулкани.

Необичайната повърхност е забелязана за първи път през 2015 г. от космическия апарат на НАСА New Horizons, който осигурява първите по-близки снимки на планетата и прилежащите й луни.

Пълен анализ на снимките и топографските данни показват, че става дума не за два вулкана, както се предполагаше, а за доста повече, които са свързани помежду си. Някои от тях достигат до височина 7000 метра и се разпростират на площ от 150 км.

Доктор Келси Сингър, която работи по данните от New Horizons, коментира, че е прекалено гръмко тези неравности по повърхността да се нарекат ледени вулкани. "Възможно е да са такива, но нямаме много други подобни примери в Слънчевата система", казва пред The Guardian.

Доктор Сингър напомня, че средната температура, измерена на Плутон, е 40 келвина или около -233 градсуса по Целзий. И допълва, че е трудно да си представим движеща се маса при подобни ниски температури. "Съвсем открито признавам, че нямаме достатъчно информация за това какво се случва под повърхността на Плутон."