Прогнозите за бъдещето на човечеството и на планетата, които чуваме в последно време, са коя от коя по-мрачни и притеснителни. Преди дни бяха публикувани данните от ежегодния анализ на Pew Research Center на базата на доклада "Световни перспективи за населението" на ООН. А ето и кои са основните изводи от него за това как се очаква да се промени населението на Земята в следващите десетилетия - чак до 2100 г.
Първата прогноза е, че глобалният растеж на населението най-вероятно ще премине през процес на забавяне, който започва още сега и ще продължи следващите седем десетилетия. За последните 75 години то се е увеличило цели три пъти, а според ООН, в следващите 75 ще нарасне само с около 1.9 милиарда - от 8.2 на 10.2 милиарда.
На фона на увеличилото се с толкова бързи темпове население на планетата се открояват три държави. Това са Индия с 1.5 милиарда жители, Китай с 1.4 милиарда и САЩ със 347 милиона. В следващите десетилетия при тях се очаква да се наблюдават интересни процеси.

Източник: iStock
Населението на планетата е разпределено неравномерно
Населението на Индия ще продължи да расте до 2061 г., когато ще достигне истинския си пик от цели 1.7 милиарда души. След това обаче се очаква спад и до 2100 г. то ще се "стопи" до 1.5 милиарда. При Китай пък отсега се наблюдава намаление, а до 2100 г. се окачва сериозен спад до 633 милиона души.
Американците ще се увеличават бавно и стабилно и ще достигнат 421 милиона до началото на новия век. Въпреки това за този период се очаква САЩ да паднат от третата най-населена държава в света днес до шестата най-населена.

Източник: iStock
Населението на САЩ ще продължава да расте
И докато в някой държави ще се отчете значителен спад на населението, от ООН посочват и конкретни пет, които в следващите десетилетия ще имат най-сериозен принос - цели 60% за растежа на популацията. Това са Демократична република Конго, Етиопия, Нигерия, Пакистан и Танзания. Те изграждат тенденцията континентите Африка и Азия да стават все по-населени.
Освен за населението като количество, от ООН анализират и неговата възраст. И се отчита една тенденция, която се наблюдава от доста време в много страни - застаряването. Според прогнозите в доклада, средната възраст ще се увеличи до 42 години до 2100 г. Към момента тя е 31 години, а през 1950 г. е била едва 22 години.

Източник: iStock
Населението става все по-застаряващо
И това води до логичния факт, че хората на и над 65 години ще се увеличават двойно в сравнение с днес - от 857 милиона на цели 2.4 милиарда или от 10 на 24% от световното население. И техният дял ще стане приблизително еднакъв с този на хората под 25 години, който се очаква да намалее от 40% днес до около 28% до 2100 г. А това е наистина голяма промяна, защото днес младите са около четири пъти повече от възрастните над 65 години, обясняват от Pew Research Center.
Разбира се, тези процеси водят след себе си редица промени в демографията и социалните системи на страните. По-ниската раждаемост и по-високият процент на пенсионери са сериозни проблеми, които изискват и сериозни решения. А фактите са, че в момента в Европа средната възраст е 43 години, което я прави най-"стария" континент.
На фона на тази притеснителна обща прогноза на населението на света се откроява Африка като най-младия континент и сега, и през следващите 75 години. Средната възраст там е едва 19 години, по-ниска от където и да било другаде. Според прогнозите, тя също ще се повиши значително в близо бъдеще, но ще достигне 35 години, което отново ще бъде най-ниското ниво.