Предвид скорошната инфлация и нарастването на сметки и цени на храните, спестяването на пари в последно време стана по-трудно за мнозина. Но заделянето на определена сума, дори когато доходите ни са ниски, подобрява финансовата ни устойчивост. Даже прави и нещо повече.
Ново проучване на учени от Бристолския университет установява, че спестяването на дадена сума всеки месец, дори и да е малка, помага на хората да са по-спокойни и по-оптимистично настроени за бъдещето. А това може да помогне дори и за подобряването на съня на човек, както се посочва в доклада на Центъра за изследване на личните финанси на Бристолския университет, цитиран в BBC.
В него е уточнено още, че това е резултат от изпитването на по-малко безпокойство относно пари и по-малката вероятност от задлъжняване. Освен това бихме могли и да се справим по-добре с неочаквани събития.
Източник: iStock
Интересно е също, че според учените хората с ниски доходи, които обаче спестяват редовно, имат сходни нива на удовлетвореност от живота като тези на по-богатите хора, които не спестяват.
Разбира се, картината относно спестяването е сложна и съществуват и други фактори, като например променящите се обстоятелства за различните възрастови групи и това дали хората вече са натрупали спестявания.
Източник: iStock
Изследователите обаче са разгледали различни проучвания, включително едно, което проследява спестяванията на хиляди хора за период от 10 години. Те забелязват, че когато човек си заделя пари, изпитва повече удовлетворението от живота, но и си вреди, когато не спестява.
Няма как да се пренебрегнат и значимите житейски събития, които оказват доста голямо влияние. Така например преместването в нов дом или сключването на брак може да подобри психическото състояние в по-голяма степен. Загубата на работа и раждането на деца от друга страна обаче са свързани с причиняването на повече щети за психическото ни състояние.