Когато става въпрос за навици, свързани със съня, хората често се определят или като "нощни сови", или като "ранобудни чучулиги". И сякаш винаги се е приемало, че първите (които будуват до късно) вредят на здравето си, докато вторите (които предпочитат да си лягат и стават рано) прилагат по-полезния вариант. Ново проучване обаче дава един по-различен поглед върху това схващане.

Помага или ни вреди кафето при недоспиване

Помага или ни вреди кафето при недоспиване

Един изненадващ ефект от кофеина

Според ново изследване хората, които се определят като нощни сови, имат по-добри когнитивни функции, в сравнение с тези, които се считат за ранобудни чучулиги.

Изследователи, ръководени от академици от Imperial College London, са проучили данни от изследване на UK Biobank, проведено сред повече от 26 000 души, на които са били направени тестове за интелигентност, мислене, време за реакция и памет.

В допълнение към това учените са проучили също и как продължителността, качеството и хронотипът на съня на участниците (който определя по кое време от деня сме най-будни и продуктивни) се отразяват на работата на мозъка. Заключението на изследователите е, че с когнитивната си функция хората, които будуват до късно, превъзхождат тези, които си лягат и стават рано.

Снимка 675833

Източник: iStock

Известно е, че "нощните сови" по-често са творчески личности - художници, писатели, музиканти и други. Но макар и политици като Маргарет Тачър, Уинстън Чърчил и Барак Обама да не са спели много, проучването е установило, че продължителността на съня е важно за мозъчната функция. Хората, които спят между седем и девет часа, са се представили най-добре на когнитивните тестове.

"Това е от решаващо значение, за да поддържате мозъка си здрав и да функционира по най-добрия начин", допълва д-р Раха Уест - водещ автор и сътрудник по клинични изследвания в Imperial College London.

Снимка 675834

Източник: iStock

Относно изследването обаче някои експерти призовават да не се прибързва с тълкуването на констатациите. По думите на други учени без подробна картина на това, което се случва в мозъка, не можем да знаем дали да бъде "нощна сова" или "ранобудна чучулига" влияе на паметта и мисленето на човек. Същото важи и за това дали влошаването на когнитивните способности причинява промени в моделите на съня.

Кога сънят може да доведе до диабет тип 2

Кога сънят може да доведе до диабет тип 2

И как да не стигаме до там

Освен това експерти уточняват още, че в проучването има "съществени ограничения", тъй като то не отчита образователните постижения на участниците, нито пък дава яснота за времето от деня, в което са проведени когнитивните тестове, пише Guardian.