И при съня, както и в много други аспекти от живота ни, е важно да намерим златната среда. Той не бива д продължава нито прекалено дълго, нито прекалено кратко, за да бъде достатъчно пълноценен и да извличаме от него само ползи, но не и негативи.

Сънят и рискът от деменция - колко рано се създава връзката между двете

Негатвите от липсата на сън, които идват след години

Защо проблемите със съня са вредни във всеки един момент

Според ново изследване на учени от Brigham and Women"s Hospital в Бпстън, нередовните навици на сън увеличават риска от диабет с цели 34%. Диабет тип 2 е едно от заболяванията в топ 10 в световен мащаб, което е причина за различни увреждания и смъртност. Очаква се до 2050 г. хората, диагностицирани с него, да достигнат 1.3 милиарда. Затова е наистина важно да се обърне внимание на превенцията.

Да си лягаме и да ставаме по едно и също време е един от най-важните навици, който трябва да успее да изградим. Той е от съществено значение за цялостното ни здравословно състояние. А с наблюдение на повече от 84 хиляди британци и техните навици за сън за повече от седем години се установява и връзката с повишения риск от диабет тип 2.

Снимка 675127

Източник: iStock

Важна подробност е, че този риск се отчита при хората, при които разликите в продължителността на съня варират с повече от един час през различните нощи. Връзката между съня и възможността за развитие на заболяването е по-отчетлива при тези, които спят повече и имат по-ниска генетична предразположеност за него, обяснява New York Times.

Учените обясняват, че ниското качество на съня има негативен ефект върху контрола на кръвната захар, а нейното повишаване е предпоставка за развитие на диабет.

Сънят и ефектът върху емоционалното ни състояние, когато е недостатъчен

Сънят ли е ключът към щастието

Ако нещо ни е криво, да не се чудим защо

Предишно изследване от март пък доказва, че тези, които спят само по шест часа на нощ, има по-голяма вероятност да развият диабет тип 2 от тези, при които сънят продължава между седем и осен часа. Над този брой часове сънят отново не е от полза за здравето ни, затова е важно да изчислим правилно почивката си през нощта и да се придържаме към графика.