Всеки е давал новогодишни обещания в живота си. Често обаче почти никога след това не изпълнява. Може би това се дължи на факта, че поставяме пред себе си цели, които са трудни за изпълнение, твърде ограничаващи и дори нездравословни. Особено когато се отнася до спазване на диети, екстремни промени в начина на хранене и драстично намаляване на калориите.

Средиземноморската диета - предимства и ползи за здраве и сваляне на излишните килограми

Как да свалим натрупаните килограми около празниците

Средиземноморска диета за начинаещи

Въпреки че е вълнуващо да мислим колко много може да променим за една година, по-разумно е да се придържаме към мнението на диетолозите - да започнем с малко, когато променяме хранителните си навици. И именно това е начинът да постигнем поставените цели.

Ето какво още какво казват няколко експерти по хранене пред Еat This, Not That.

Отказ от група храни

Веганската диета и диетата на Аткинс са чудесни примери, които елиминират цели хранителни групи. Но независимо дали премахваме въглехидратите, мазнините или протеините, екстремните ограничения обикновено не са устойчиви във времето. Освен че са по-трудни за спазване в дългосрочен план, те водят и до недостиг на хранителни вещества.

Снимка 601327

Източник: iStock

Затова вместо да се отказваме от определени храни, по-добре е просто да ги ограничим и да се съсредоточим се върху консумирането на повече здравословни храни.

Екстремни цели

Повечето хора може и да не са наясно, но един до два килограма загуба на тегло на седмица се счита за значителен напредък. А когато се подложим на нова диета, резултатите от нея са доста бързи в началните етапи. Това помага много за нивата на мотивация, но е наивно да вярваме, че този темп на загуба на тегло ще продължи дълго. Което обикновено не се случва и отново се стига до демотивация и отказ.

Ето защо е по-разумно да се поставят дългосрочни, но постижими цели, за да постигне в крайна сметка така желаната загуба на тегло.

От никаква към прекомерна физическа активност

Физическите упражнения са чудесен нов навик, върху който си струва да се съсредоточим, особено ако до момента не сме били особено активни. Лошо е, ако започнем да се претоварваме ежедневно от раз и да тренираме толкова често, колкото можем. Това единствено ще доведе до отказ още преди да сме изградили постоянен навик относно упражненията.

Снимка 601326

Източник: iStock

Затова подходът към физическото натоварване трябва да е умерен и постепенно да се увеличава честотата на тренировките с течение на времето.

Твърде много промени наведнъж

Да успее човек да промени и навиците си за хранене, и физическата си активност несъмнено изисква много усилия. Затова печелившият ход е да се започне с малко, бавно, но с постоянство. Например, може да се съсредоточим върху една малка промяна. Да речем, да се опитаме да консумираме повече храни от растителен произход. Всяка седмица може да добавяме по един плод или зеленчук към менюто си. И след като възприемем това като нормален хранителен навик, може да добавим нещо ново.

А ако се опитваме да намалим захарта - вместо да избягваме всичко сладко, може да си позволяваме малък десерт веднъж или два пъти седмично.

Гладуване или прочистване

Периодичното гладуване и прочистването със сок придобиха популярност през последните години и със сигурност може и да работят за някои хора. Проучвания обаче показват, че гладуването не е непременно по-добро от други форми на ограничаване на калориите. Със сигурност няма да работи за всеки и не е магическо средство за отслабване.

Лъвска диета, диета с месо и защо всичко полудяха по нея

Диетата, по която всички полудяха

И вредна ли е тя за здравето ни

Много хора се чувстват замаяни, нямат енергия и огладняват допълнително, когато се опитват да гладуват. А според някои специалисти, едно от най-лошите решения е прочистването на организма със сок - нещо, което може да бъде дори опасно. Честите странични ефекти включват загуба на електролити, умора, главоболие и гадене, нарушаване на храносмилането.