Всички сме попадали в техния плен - негативните мисли, които никой не желае, но които някак успяват да се загнездят за дълго в съзнанието. Освен върху настроението и начина на живот обаче, те оказват сериозно влияние и върху функциите на мозъка и неговото дългосрочно здраве.
Според ново изследване на учените от University College London, положителните мисли и елиминирането на отрицателното са полезни не само за настроението, но и за здравето.
Повтарящото се негативно мислене е свързано с когнитивен спад, по-голям брой вредни протеинови депа и тау и амилоидни отлагания в мозъка, а оттам и с по-голям риск от развитие на деменция.
Източник: iStock
Според изследователите, депресивните и тревожни състояния на средна и напреднала възраст са един от основните фактори, свързани с появата на неврологичното заболяване.
Говорим за хронични негативни мисловни модели, най-вече при хора над 55-годишна възраст, при които най-често се проявяват нарушения в когнитивните функции и паметта. Тези негативни модели се характеризират с многократно фокусиране върху мисълта и тревогата и проблеми с организирането, последователността и планирането, предава Healthline.
Източник: iStock
Това не е първото изследване, което доказва връзка между депресията и деменцията. Просто за пореден път затвърждава, че с мислите си сме способни да влияем по уникален начин на мозъка.
Затова и от съществено значение е да вземем навременни мерки за справяне с негативните и тревожни мисли. И не говорим задължително за антидепресанти, които са за най-тежки случаи. На нас може да помогне и медитация или поведенческа терапия.