Усещането за спокойствие и щастие са все състояния, към които едва ли има човек, който да не се стреми не само на ежедневна база, но и в дългосрочен план. Основен съвет дори на лекарите е да избягваме стреса и други негативни емоции. Натовареното и напрегнато ежедневие в днешно време обаче прави тази задача доста предизвикателна. И все пак се оказва, че да се ядосваме невинаги е лошо.
Според ново проучване, когато се ядосваме, можем да бъдем по-продуктивни и по-мотивирани да постигнем целите си.
За да достигне до това заключение, Американската асоциация на психолозите прави изследване сред над 1000 души, които са били подтикнати да изпитат конкретна емоция, като радост, гняв или тъга. След това на участниците им е дадена задача.
Учените наблюдават, че с изпълнението на задачата най-добре са се представили хората, които са били гневни. Освен с по-високи резултати, те са отчели и с по-кратко време за реакция.
Източник: iStock
Професор Хедър Ленч обяснява, че резултатите от проучването всъщност не са толкова изненадващи, тъй като и предишни изследвания са предполагали, че смесица от емоции, включително отрицателни такива, като гняв например, води до най-добри резултати.
Не бива обаче да се заблуждаваме, че само негативните емоции се отразяват добре на продуктивността ни. Положителни такива, като усещането за забавление и желание, също имат подобен ефект върху нас. И все пак, изследването доказва, че гневът стимулира хората да постигнат целите си във всеки един аспект.
Междувременно учените анализират и данни от проучвания, проведени по време на президентските избори в САЩ през 2016 г. и 2020 г., в които участниците са били попитани колко ядосани биха били, ако предпочитаният от тях кандидат не спечели. Изследователите установяват, че участниците, които са отговорили, че биха се ядосали, е по-вероятно да гласуват, пише Sky News.
"Тези открития показват, че гневът стимулира усилията ни за постигането на желаната цел, което често води до по-голям успех. Изследването ни допълва нарастващите доказателства, че комбинацията от положителни и отрицателни емоции оказва положително въздействие, а използването на отрицателни емоции като инструмент може да бъде особено ефективно в някои ситуации", казва в заключение проф. Ленч.