Отново сме края на годината, отново е време за равносметки. И отново Oxford English Dictionary обявиха своята дума на годината. Всъщност, този път са две думи - brain rot. В буквален превод те значат "мозъчно гниене". А ето и кога точно се случва то и какво го причинява.

Защо manifest е думата на 2024 г.

Защо manifest е думата на 2024 г.

Ето какво посочва речникът на Кеймбридж

Всички познаваме онова усещане, след като сме прекарали дълго време в скролване в социалните мрежи и сме се затрупали с голямо количество информация, трудно за асимилиране. Именно то, според 37 хиляди анкетирани, е "мозъчно гниене". 

По-научно пък е описано като "предполагаемото влошаване на умственото или интелектуалното състояние на дадено лице, особено разглеждано като резултат от прекомерна консумация на материал (особено онлайн съдържание), считан за тривиален или непредизвикателен".

Снимка 693782

Източник: iStock

Според изследователите от Oxford, употребата на този израз се е увеличила с цели 230% през последната година. Но те поясняват, че той всъщност не е някаква модерна измислица, а съществува от повече от век. Според Oxford University Press, за пръв път го използва писателят и философ Хенри Дейвид Торо, който говори за тенденцията обществото да подценява сложните идеи за сметка на по-простите. И той сравнява "гниенето" на мозъци с гниенето на картофи във Великобритания.

В днешно време изразът е свързан с навика на голяма част от хората да прекарват часове наред в консумация на съдържание с ниска стойност, като например видеа в TikTok. И именно то може да доведе до тази летаргия, намаляване на вниманието и когнитивните способности - все симптоми, с които учените определят състоянието brain rot, пояснява CNN.

Снимка 693784

Източник: iStock

От британския университет ни съветват, че ако ги изпитваме често, то е необходимо да предприемем някакви мерки - например да ограничим времето, което прекарваме в социалните мрежи, или да си правим дигитален детокс през определен период. Така можем да намалим вредите от процеса на "гниене".

Технологиите, социалните мрежи, допаминовият детокс и имаме ли нужда от него

Какво е допаминов детокс и имаме ли нужда от него

Рестарт на мозъка за началото на годината

Интересна подробност от проучването е, че явлението brain rot засяга повече представителите на поколенията Z и Алфа, докато по-младите сякаш са по-наясно с вредите от социалните мрежи и целенасочено ограничават употребата им.