Често се случва посетител на плажа да бъде ужилен от медуза. И понеже болката е силна, пострадалият е готов на всичко, за да я облекчи. Дори и да позволи на някого да направи немислимото - да се изпишка върху засегнатия участък.

Горещините, подводните течения, медузите и какви опасности ни дебнат на плажа

Какви опасности ни дебнат на плажа

И как да се предпазим

Уринирането върху ужиленото от медуза място е печално известно благодарение на телевизионни предавания като "Приятели". Но дали наистина урината помага в подобна ситуация?

Експертите са единодушни, че това не носи никаква реална полза. Митът вероятно се е зародил, тъй като урината съдържа амоняк и карбамид, което ѝ придава алкалeн водороден показател (pH).

Медузите са тип мешести морски същества, които жилят в отговор на натиск, който активира отровните клетки, облицоващи пипалата на животното. Тези отровни клетки, наречени нематоцисти, разгръщат малки, подобни на харпуни структури, за да инжектират отровата си по кожата, оставайки по нея.

Снимка 630964

Източник: iStock

А това, което пострадалият прави след ужилването, е от решаващо значение, тъй като заливането на нараненото място с неподходяща течност може да накара нематоцистите по кожата да изхвърлят още повече отрова.

Митът за урината и медузите се основава на идеята, че урината с основното си рН може да отмие нематоцистите, без да ги стимулира. Но това не се случва, категорични са специалистите. Урината често е разредена и тя се доближава повече до сладката, отколкото до морска вода. А драматичната разлика в разтворената сол между сладката и морската вода кара нематоцистите да отделят повече отрова.

Снимка 630965

Източник: iStock

А ефективната първа помощ при ужилване от медуза може да бъде изненадващо проста, пише Live Science.

Като начало, изплакваме с морска вода или оцет. Голямо количество морска вода е най-добрият начин. Оцетът също е надежден вариант за отровата на повечето видове медузи.

След което трябва да отстраним внимателно пипалата, за да се предотвратят по-нататъшни поражения и болка. Препоръчително е са се използва пинсета, вместо голи ръце.

Морска оса: има ли противоотрова за най-смъртоносното животно на земята

Има ли противоотрова за най-смъртоносното животно на земята

Медузата, която може да убие 60 човека наведнъж

А безспорно най-добре е веднага да се потърси медицинска помощ, особено ако почувстваме подуване, гадене, болки в тялото или затруднено дишане. Някои ужилвания от медузи могат да бъдат тежки и дори фатални. При ужилване от боксова медуза, например, обитаваща Индо-Тихоокеанския регион и Австралия, може да се наложи дори прием на противоотрова.