Добре известно е, че женското тяло се променя изключително много по време на бременност. Но тези промени не спират дотук, а продължават дори след раждането.
Те засягат и мозъка, като има проучвания, които показват, че след него настъпват промени в лимбичните подкорови мрежи на женския мозък. Или казано по-просто - онази част от мозъка, която отговаря за хормоните на бременността. Оказва се обаче, че и мозъкът при мъже търпи промени.
Учени от Carlos III Health Institute в Мадрид са установили, че мъжете, които стават бащи за първи път, губят между един и два процента от обема на кората на мозъка си. Изследването, публикувано в Cerebral Cortex, показва, че бащинството може да промени мъжа, дори той да не преминава през бременност.
За целите на откритието 40 хетеросексуални мъже, на които им е предстояло да станат бащи за първи път, са били подложени на ядрено-магнитен резонанс. Те са били разделени на две групи. Половината от тях са били от Испания, а другата половина от САЩ.
Източник: iStock
На испанската група ядрено-магнитният резонанс е бил направен преди да разберат, че ще стават бащи, докато при американската в средата или края на бременността на тяхната половинка. Между седмия и осмия месец след раждането на деца изследването е било повторено. В същото време е имало контролна група от 17 мъже, които не са имали деца.
Резултатите са показали, че не се наблюдават същите промени като при жените, но такива все пак е имало. И те са свързани с промяна в кортикалното сиво вещество. Иначе казано, онази част от мозъка, отговаряща за социалното разбиране. Забелязано е също така и намаляване на обема на частта от мозъка, занимаваща се със зрителната система.
Всичко това може и да звучи като нещо негативно, но учените, провели изследването, смятат, че всъщност тези промени носят ползи. По-този начин се позволява по-лесното свързване на бащата с детето и неговото привързване. Учените смятат, че резултатите ще дадат добра основа на бъдещи изследвания по темата, пише Mashable.