Кравето масло е сред продуктите, които можем да намерим целогодишно в хладилника на много хора. Защото е предпочитано както за готвене на различни ястия, така и за приготвянето на сандвичи например.
Но понеже то е твърдо, когато го съхраняваме в хладилника, става трудно за размазване. Ето защо някои хора предпочитат да го извадят на стайна температура няколко часа преди да им потрябва.
Въпросът обаче е дали това оказва влияние върху качеството му и колко точно можем да си позволим да държим маслото извън хладилника, защото все пак е млечен продукт.
Източник: iStock
Маслото съдържа повече мазнини от който и да било друг млечен продукт. Кравето мляко около 3% мазнини, докато сметаната около 40%. Маслото, от своя страна, е съставено от цели 80% мазнини, а останалите 20% от състава му са предимно вода, пише Healthline.
Именно заради високото съдържание на мазнини е по-малко вероятно в него да се развият бактерии, както в останалите млечни продукти. Особено, когато говорим за масло със сол, защото така съдържанието на вода се намалява още повече.
Ето защо изследвания с масло със сол са показали, че дори при съхранение на стайна температура след три седмици нивата на бактериите в маслото не са били високи. Но при обикновеното масло нещата стоят по различен начин.
Източник: iStock
При него шансовете за развитие на бактерии също остават сравнително ниски, но заради високото съдържание на мазнини то граняснява. И това лесно може да се разбере, защото се стига до обезцветяване и силна миризма.
Излагането на топлина, светлина и кислород ускорява този процес. Но според зависи как е произведено и съхранявано може да отнеме от няколко седмици до няколко месеца, за да се развали.
Изводът е, че най-дълго време ще запазим маслото годно за консумация, ако го съхраняваме в хладилник, защото така забавяме процеса на окисляване, който в крайна сметка води до развалянето на продукта. Ето защо според Healthline не е препоръчително маслото да се държи извън хладилника за дълги периоди от време. Не повече от няколко часа например.