Луната е един от космическите обекти, към които ще бъде насочен интересът ни в близко бъдеще. А докато сме в очакване на първата мисия до естествения спътник на Луната от половин век насам - Artemis през 2024 г., интересните открития не спират.
Китайският луноход Chang'e 5 е открил първото по рода си доказателство за наличието на вода на повърхността на Луната. Снимки, заснети от сондата, показват лунна скала и заобикалящата я лунна почва, в които е открита водата.
Спускаемият апарат снема и спектрални данни за отражения чрез бордовия лунен минералогичен спектометър. Инструментът използва видима и инфрачервена светлина, за да анализира минералогичния състав на малка площ на повърхността на Луната. Събрани са и проби с тегло малко под два килограма, които са върнати на Земята за подробен анализ.
China's lunar probe, Chang’e-5 lunar lander, detects in-situ moon surface water, lending new evidence to the dryness of satellite & as investigation of lunar water reserves to the building of manned lunar stations in the next decades. pic.twitter.com/gImxtq2NeX
— Ambassador Deng Xijun (@China2ASEAN) January 9, 2022
Съдържанието на вода се оценява на базата на начина, по който водните молекули абсорбират светлината. Това е трудно, защото топлината на лунната повърхност променя показанията. Но китайските изследователи успяват да ограничат въздействието, използвайки модел за термична корекция.
А получените финални данни ясно показват съдържанието на вода както в почвата, така и в леката, пореста везикуларна скала. Е, количеството й не е много - по-малко от 120 ppm в лунната почва и около 180 ppm - в скалата. Това е еквивалентът на 120 грама вода (~4,06 течни унции) в тон почва и 180 грама вода (~6,09 течни унции) в тон скала, предава PetaPixel.
[2022 BREAKING] First evidence of onsite water on the Moon detected by the Chang’E-5 lander. Research paper published on Science Advances: https://t.co/Y8x1MbUPVD pic.twitter.com/gPWcIYUigi
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) January 8, 2022
Според учените, в почвата може да е проникнала вода от слънчевия вятър, докато в скалата тя идва от неизвестен източник под повърхността на Луната. Може също така да е изхвърлена от недрата на Луната по време на вулканично изригване.
Това не е първото изследване, което доказва наличието на вода на естествения спътник на Земята, но е първото, което го прави с подобни доказателства - с правени на място замервания. През 2008 г. проучване на проби от лунни скали, събрани по време на мисиите на Аполо през 60-те и 70-те години на миналия век, посочва водни молекули, уловени в стъклени вулканични камъчета.
През 2018 г. учените използват данни от индийската лунна сонда Chandrayaan-1, за да докажат, че на повърхността на Луната съществува воден лед. През 2020 г. от NASA потвърдиха, че има вода на осветената от Слънцето повърхност на Луната, което доказа, че тя може да е налична не само на тъмните и студени места от естествения спътник.