Първата мисия до Луната от повече от 50 години насам бе отложена за 2025 г. Но в NASA кроят сериозни планове в перспектива, които споделят с всички нас и ни карат да мечтаем смело.
Като част от мисията Artemis космическата агенция планира да установи дългосрочно човешко присъствие на Луната. Но за да могат хората да съществуват на повърхността й, ще се нуждаят от енергия. А там, както знаем, няма електрическа мрежа...
Затова след дълго разглеждане на различните алтернативи от NASA са стигнали до извода, че ядрен реактор е най-доброто решение. "Осигуряването на енергия в изобилие ще бъде от ключово значение за бъдещото изследване на Космоса", категорични са учените.
Източник: iStock
А ядреното делене на този етап изглежда като най-практичната опция за генериране на енергия на Луната. От космическата агенция и Министерството на енергетиката на САЩ отправиха призив към компаниите в енергийния сектор за разработване на проекти на енергийни системи за ядрено делене, които биха могли да се изпратят на повърхността на Луната и да функционират безпроблемно там.
Трябва да се има предвид, че нуждите на заселниците ще са малко по-различни и завишени в сравнение с тези на обикновените, земни домакинства - като работещи системи за поддържане на живота, зареждане на лунни ровъри и научни експерименти, предава Science Alert.
NASA is Putting a Nuclear Reactor on the Moon—Here’s What You Should Know: NASA announced a new ambitious project within the framework of the Artemis program, which will see the return of humans... The post NASA is Putting a… https://t.co/80wQkjk3N7 #history #weird #science pic.twitter.com/0aqTfi11Hq
— Troubled Minds: A Conspiracy Podcast (@TroubledMindsR) November 24, 2021
Затова бъдещите ядрени системи ще трябва да могат да произвеждат минимум 40 киловата енергия, изчисляват от агенцията. Най-обещаващите енергийни проекти ще бъдат подбрани през февруари следващата година и компаниите ще имат 12 месеца да разработят техни концептуални модели. А до прилагането на някой от тях на практика очевидно ще минат години.
И когато Луната един ден има собствен енергийна мрежа, това ще изстреля изследването на Космоса на съвсем друго ниво.