Добре известно ни е не само, че по-голямата част от земната повърхност е покрита с вода, но и че именно тя е една от съставките на живота.

Плъховидно кенгуру - животното, което никога не пие вода

Животното, което никога не пие вода

Природата си знае работата

Не само че присъства в почти всичко около нас (а и в самите нас), но и не можем да живеем без нея. За животните важи същото. Разбира се, има някои интересни изключения. Камилите например могат дълго време да не пият вода, но за сметка на това складират такава в гърбиците си.

Лисицата фенек обаче е далеч по-малко животно и няма гърбици. Въпреки това е сред малкото животни, които могат да издържат дълги периоди от време без да пият вода или да поемат изключително малко количество.

Снимка 662338

Източник: GettyImages

Фенекът е най-малкият вид лисица и се среща в пустините в Северна Африка. Заради местообитанието си козината, ушите и функциите на бъбреците дори са перфектно адаптирани към суровите условия в пустинята. Местното население цени изключително много козината им, а в някои части на света се отглежда и като екзотичен домашен любимец.

Снимка 662334

Източник: GettyImages

Козината на тези лисици наподобява цвета на пясъка, като отразява слънчевата светлина през деня, а през нощта запазва топлината. Един от отличителните белези на лисиците фенек са дългите им уши. Горещите часове от деня прекарват най-често в бърлогите си, които изкопават под пясъчни дюни, докато ловуването е оставането за през нощта.

Една от разликите с повече лисици е, че фенекът не обича да живее сам, а в групи от по 10 индивида. За да оцелеят в пустинята, лисиците фенек са всеядни и според Animalia се хранят предимно с листа, корени и плодове, но част от менюто им са малки гризачи, яйца, насекоми и влечуги.

Снимка 662335

Източник: GettyImages

Именно заради разнообразния им начин на хранене лисиците фенек могат да издържат без вода за неопределен период от време. Защото те си набавят голяма част от водата, нужна им за живот, от растенията и животните, които ядат. Средната продължителност на живота им е между 10 и 12 години.

Домашните прасета - колко дълго живеят, защо обичат калта и още интересни факти за тях

Защо прасетата обичат толкова много калта

Къде са опитомени за първи път, колко бързо тичат и още интересни факти за четвъртите най-умни животни в света

Любопитно също така е, че когато се чувстват застрашени, произвеждат неприятна мускусна миризма от жлеза на върха на опашката си. Лисицата фенек и на голяма почит в Алжир, като неслучайно националният отбор по футбол на страната носи прозвището "пустинните лисици".