Навън е все по-горещо, а на нас ни е все по-трудно да оцеляваме в жегата. Освен обилното потене, което е ефективният начин за охлаждане от тялото, усещаме и още редица неудобства. И понякога буквално не можем да си съберем мислите и усещаме, че не функционираме нормално.

Постоянната жега - как се отразява на здравето ни

Може ли човешкото тяло да се адаптира към жегите

Проблемите, които постоянната жега може да причини на тялото и здравето ни

Освен на здравословното ни състояние като цяло заради повишения риск от топлинен или сърдечен удар, високите температури оказват сериозен негативен ефект и върху мозъка и неговото функциониране. Неслучайно е доказано, че през лятото се увеличат случаите на депресивни и тревожни разтройства, самоубийства и насилие. И за това си има научно обяснение.

Че в топлите месеци не само тялото, но и психичното ни здраве е изложено на риск се говори все повече на фона на климатичните промени и факта, че всяка година е по-топла от предишната. Ето и кои са основните причини за този ефект и как можем да му противодействаме, поне в известна степен.

Снимка 674805

Източник: iStock

Сънят

Как прекарваме нощта има пряко влияние върху това какъв ще бъде и денят. Когато градусите навън остават високи и в малките часове, толкова лишава организма ни от възможността да си починем качествено. А понякога просто не можем да заспим, ако и вкъщи е прекалено топло и нямаме климатик например. 

И това недоспиване, което може да продължи дни и дори седмици, пречи на концентрацията и паметта, прави ни по-раздразнителни и емоционални. Качественият сън е един от най-ефективните начини за регулиране на емоциите и когато той отсъства, това води до съответните последствия. Ситуацията може да се влоши още повече, ако страдаме от депресивни или тревожни разтройства.

Серотинин

Хормонът на щастието е много важен, за да се чувстваме добре. Но, оказва се, неговата секреция в организма се влияе пряко от жегата - и то негативно. Серотонинът регулира емоциите и подтиска агресията, а когато навън е прекалено топло, той не може да изпълнява функцията си ефективно.

Той е важен и за терморегулацията, защото изпраща към хипоталамуса информация за температурата на кожата. Затова и хората, които страдат от недостиг, често имат и проблеми с охлаждането на организма през топлите дни, обяснява Time.

Снимка 674806

Източник: iStock

Неврологични заболявания

Жегата има доказан негативен ефект върху мозъка и нервната система и увеличава риска от различни неврологични заболявания, както и задълбочава състоянието на тези, които вече са диагностицирани с тях. Най-потърпевши се оказват тези, страдащи от деменция, при които високите температури могат сериозно да повлияят на когнитивните функции. 

Тревожност

Изследване от 2021 г. установява, че когато температурите се покачат над 26 градуса, активността на парасимпатиковата нервна система намалява. А тя е отговорна за справянето със стреса и тревожността. И това влияе пряко на начина, на който реагираме на всичко в ежедневието. Отчита се и покачване на нивата на хормона на стреса кортизол.

Продуктивност

Както вече стана ясно, когнитивните ни функции не са също при 40 градуса, както при 20 например. Различни изглеждания доказват, че продуктивността ни спада значително, когато температурите се покачват. Много по-трудно ни е да мислим бързо и правилно, когато тялото ни се опитва да се справи с жегата. 

Снимка 674807

Източник: iStock

Какво можем да направим

Не е много, но е наистина важно. Първият съвет е да прекарваме колкото се може по-малко време на открито в часовете, в които е най-топло. Климатизираните помещения без прекалено голяма разлика в температурата са за предпочитане.

Съветите на СЗО как да се охладим в жегата

Как да се охладим в жегата

И за какво да внимаваме

А и вътре, и навън не бива да забравям адекватната хидратация. Тя е от съществено значение за правилното функциониране на организма като цяло и на мозъка в частност през цялата година - но в жегата най-вече.