Ръждата е едно от онези малки, но разрушителни неща, които увреждат нашата собственост - за желязото и стоманата тя е това, което е молецът за дрехите и плесента за стените. Но образуването на ръждата не е резултат от изхранването на жив организъм, а е истинска химическа реакция на окисление. Образуваното вещество е червеникаво-кафявият железен оксид или с други думи - ръждата.

Окислението протича само във влажна среда и ръжда не би се появила, ако във въздуха нямаше никаква влага, но в реалността това е трудно постижимо. За да ръждяса един предмет, не е задължително той бъде обливан от вода. Кислородът във въздуха е достатъчен, за да се случи окислението и да се появи ръжда.

Снимка 422461

Източник: iStock

Феноменът засяга само железните и стоманени предмети. Останалите метали също корозират, но върху тях не се образува ръжда.

Солената вода ускорява процесът на ръждясване, тъй като в нея електроните се движат по-бързо и окислението също настъпва по-бързо. Дори да не са директно потопени в солената вода, ако металните предмети са в близост до нея, ръждясването също се ускорява от повишената влажност и солените пръски вода.

Снимка 422462

Източник: iStock

Мерките за борба с ръждата включват избягването на влагата и подсушаването на мокрите метални предмети. Добър начин да предпазим от влагата металните си инструменти или други малки предмети, е поставянето на пакетчета силикагел в кутията или в шкафа, в който ги държим. Това са същите пакетчета, които често намираме в кутията на новите си обувки и присъствието им там се дължи на свойството на това вещество да улавя влагата от въздуха - то е хигроскопично.

По-сложните методи за предотвратяване на ръждата включват галванизацията или покриването на металните повърхности с цинк, който спира реакцията между кислорода, водата и желязото, както и боядисването на предметите със специална боя, която е устойчива на солената вода.