Отделянето на газове е неприятно, но едва ли има човек, който да не го е изпитвал. Всъщност средно хората отделят газове около 14 пъти на ден.
Това се случва обикновено когато поглъщаме твърде много въздух при пиене на газирани напитки, дъвчене на дъвка или бързо хранене. Друга причина за получаването на газове е взаимодействието на чревния ни микробиом с храната, която консумираме. В по-редки случаи пък става въпрос за синдром на раздразнените черва, хранителна непоносимост, запек или бактерии в тънките черва.
Газовете обаче са и индикация, че не консумираме достатъчно фибри и най-вече - редовно. Затова в момента, в който хапнем повече храни, богати на фибри, червата ни започват да се бунтуват. Резултатът? Газове.
От друга старана няма две мнения, че е важно да даваме на организма си фибри. Те представляват вид въглехидрати, които се намират в растителните храни и организма ни не може напълно да усвои. Но когато преминат през храносмилателната ни система, ни осигуряват многобройни ползи за здравето.
Източник: iStock
Сред тях са усещането за ситост, което помага при контролирането на теглото, регулирането на нивата на кръвната захар и инсулина, подпомага цялостното здраве на храносмилането и редовното изхождане, както и чревния микробиом, свързан с имунитета, противовъзпалителните процеси и настроението ни. Консумирането на храни, богати на фибри, ни помага още за по-здрав сън, по-нисък холестерол, предотвратяване на сърдечни заболявания и намаляването на риска от някои видове рак и диабет тип 2.
Когато говорим за фибри, трябва да уточним също, че те се делят на два вида. Едните са разтворимите фибри, които се разтварят във вода, и образуват гелообразно вещество в храносмилателния тракт. Те се съдържат в овесените ядки, боба, лещата и някои плодове и зеленчуци. Другият вид фибри са неразтворимите, които съответно не се разтварят във вода и в сравнение с разтворимите, по-често предизвикват газове. Неразтворими фибри има в ядките, семената и корите на плодовете и зеленчуците.
Източник: iStock
Получаването на газове обаче изобщо не бива да не спира да консумираме храни, богати на фибри. Защото ползите за здравето ни (които вече изредихме) определено си струват. Затова от Eating Well дават и няколко съвета как докато хапваме фибри, да получаваме по-малко газове.
Увеличаваме приема постепенно
За да свикне организмът ни с фибрите, е добре да го "захранваме" отначало с по-малко количество фибри и постепенно да го увеличаваме. Обикновено хората приемат средно 15 грама фибри на ден. До препоръчителните 25-31 грама обаче е най-добре да достигнем в рамките на няколко седмици или месеци.
Водим си дневник
Точно за да проследим увеличаването на приема на фибри, можем да си водим дневник. Така ще сме по-съзнателни и за реакциите на организма ни по време на процеса. Добре е да отбелязваме как реагира тялото ни на промените в хранителния ни режим.
Избираме съзнателно
Когато започваме да увеличаваме приема на фибри, спокойно можем да започнем с по-лесно смилаема храна, каквато са сготвените зеленчуци, плодовете без кора, семената и варените пълнозърнести храни.
Не пренебрегваме водата
Важно е да пием вода, когато приемаме и фибри, тъй като именно тя им помага да преминават през храносмилателната ни система. Когато не даваме на организма си достатъчно вода, е вероятно да получим повече газове и запек.
Движим се
Дори само ходенето може да ни помогне да намалим получаването на газове. Особено препоръчително е да се разтъпчем, след като сме се нахранили.
Пием чай от мента
Пиенето на чай от мента не само ще ни помогне да сме по-хидратирани, но и често се препоръчва за облекчаване на лошо храносмилане и газове.
Приемаме пробиотик
Пробиотиците имат за цел да подобрят микробното ни разнообразие. А когато то е балансирано, е по-малко вероятно да получаваме газове.
Съветваме се с диетолог
Елиминирането на определени храни от диетата ни за даден период от време може да ни помогне да разберем дали имаме хранителна непоносимост или чувствителност, които също може да са причина за газове. Лактозата и глутенът често са "виновници". Но подобни експерименти не е добре да правим сами, а винаги след като се консултираме с диетолог.