В дейността си по изследване на моретата и океаните учените не пропускат да обърнат внимание и на Индийския океан, в който се крие една мистериозна дупка, предизвикваща много въпросителни около произхода си.
Предишни проучвания са давали основания за различни теории защо голяма част от морското дъно на Индийския океан е хлътнала в падина по доста особен начин. Спорен ново изследване причината за оформянето на гигантската "дупка", която заема над три милиона квадратни километра от морското дъно на Индийския океан и се намира на около 1200 км югозападно от южния край на Индия, е много ниската гравитация на Земята в този регион.
За да стигнат до това заключение учените провеждат компютърни симулации, с които проследяват произхода на "гравитационната дупка" чрез пресъздаване на последните 140 милиона години тектонични движения на плочите.
Източник: iStock
Тъй като Земята не е идеална сфера и е изпъкнала към екватора, е нормално гравитацията да не е еднаква навсякъде. Изследователите уточняват, че в различните региони на Земята гравитацията е различна в зависимост от масата на кората, мантията и основните слоеве под тях. Освен това в региона на океана, където се намира "дупката", морското ниво е с над 106 метра по-ниско от средното в световен мащаб, пише Independent.
Според учените струи с по-малка плътност и гореща мантия са извирали изпод Индийския океан и така се е стигнало до образуването на тази отрицателна геоидна аномалия. Компютърната симулация, която пресъздава последните 140 милиона години тектонични движения на плочите на Земята, им подсказва също, че противодействащият мантиен облак е започнал да се оформя под Индийския океан преди около 20 милиона години.
Умените прогнозират, че тази аномалия вероятно ще продължи и в следващите милиони години и може да спре само в случай че мантийният облак вече не се издига.