Открита за първи път от специалисти през 1994 г., най-дълбоката дупка в света се намира в окръг Фенгджие, община Чунцин, Китай. Сяожай Тянкан (Xiaozhai Tiankeng) е с размери приблизително 537 метра в диаметър и потъва между 511 и 662 метра в земята.

Най-голямото в света - Китай с мегапроект за летище на изкуствен остров

Най-голямото в света - Китай с мегапроект за летище на изкуствен остров

По какво се конкурира със САЩ

С почти вертикални стени, обемът на тази важна геоложка находка е колосалните 119.349 милиона кубични метра . По време на проливни дъждове понякога може да се види водопад, който се спуска каскадно по стръмните стени на дупката. Структурата е двойно вложена, което означава, че се състои от две отделни "тела", разчленяващи я на два слоя, като всяко "тяло" е с дълбочина над 300 метра.

Пещерата Дифенг, на върха на която се намира дупката, е образувана от мощна подземна река. Тази река сега може да се види в дълбините на ямата, където носи бистра вода през вътрешните пещерни системи.

Реката тече на около 8.5 километра от подземното ждрело, преди да достигне дневна светлина при вертикалната скала на река Мигонг, където подземната водна система образува висок 46 метра  водопад.

Има 1285 вида регистрирани растения в дълбините на дупката Сяожай Тянкан, като може да се похвали със собствена процъфтяваща, уникална и рядка екосистема. Там изобилства от гинко билоба и редки животински видове като леопарди, за които се смята, че са по-малко от 10 000 в дивата природа.

Намерен в голяма карстова област, понорът е съставен от триаски варовик, открит в дебели чисти блокове. Смята се, че дупката се е формирала постепенно през последните 128 000 години, което я прави сравнително млада по възраст в сравнение с други в района.

Всъщност Китай е дом на редица понори, наричани най-общо "tiankeng". На китайски думата tiankeng означава "небесна яма" или "небесна дупка" и се отнася до много специфична група геоложки структури.

За да бъде наречена tiankeng, дупката трябва да е най-малко 100 метра дълбока и широка, с река, която тече през дъното. Всички tiankeng се състоят от карбонатни скали, с малки изключения.

Язовирът в Китай, който променя въртенето на Земята

Язовирът в Китай, който променя въртенето на Земята

Възможно ли е това наистина

Условията, необходими за образуването на tiankeng, са много специфични, затова и се случва рядко. Скалата трябва да е над морското равнище и да е дебела без слоеве от примеси. Проливен дъжд също е необходим, което от своя страна спомага за образуването на техните подземни реки.

Въпреки че терминът се отнася за всяка дупка в рамките на тези критерии, от 75 идентифицирани, 50 от най-големите се намират в Китай, поради което китайският термин се превръща в общоприето име за такива структури, разказва BBC.