Замърсяването с пластмаса в последните години се превърна в сериозен проблем за Световния океан. Милиони тонове боклуци попадат във водите и оказват влияние на живота в тях, а чрез рибите и морските дарове, които консумираме, си проправят път директно и до нашия организъм.
И докато едни умуват над варианти за намаляване на пластмасовия отпадък във водите, други пък са мотивирани да намерят начини, по които той да заживее нов живот. Да, говорим за рециклиране, но и за нещо много повече.
Преди дни бе представен проектът за Recycled Ocean Plastic Resort - плаващ курорт в Индийския океан, изграден от рециклирани пластмасови отпадъци. Той е нестандартното решение на британското архитектурно бюро Margot Krasojevic Architects за борба с все по-притеснителното замърсяване.
Източник: iStock
По план курортът трябва да бъде разположен край бреговете на отдалечените Кокосови (Кийлинг) острови. Те са част от Австралия, но се намират на цели 2750 км от бреговете на страната. На брой са общо 27, но голяма част от тях са необитаеми.
Предвижда се Recycled Ocean Plastic Resort да посрещне първите си посетители през 2025 г. Мястото е избрано неслучайно - по данни на компанията, замърсяването с пластмаса е увредило сериозно екосистемите около островите, включително популацията на ракообразни.
[Immediate release] Recycled Ocean Plastic Resort, Reclaimed Ocean plastic hotel by Margot Krasojević Architects#poweredbyv2com
— v2com_newswire (@v2com_newswire) May 10, 2021
Look at the full press kit https://t.co/ll0v9bfciW#landscape #environnement #hotel pic.twitter.com/MRzopDsmvB
Първоначално изкуственият остров ще бъде изграден от конструкции, наподобяващи тези на нефтените платформи, както и три плаващи пътеки. Те ще са закотвени за дъното на океана, а по тях ще бъдат инсталирани филтриращи устройства, които да улавят плуващия в океана боклук. Той ще се събира в специални мрежи.
Най-изненадващата част от проекта е, че курортът ще може да увеличава размерите си постоянно, използвайки събраните отпадъци. Благодарение на отложените пластмаси плаващият остров ще нараства във всички страни, прочиствайки междувременно Индийския океан от опасното замърсяване, предава Daily Mail.
В проекта за Recycled Ocean Plastic Resort е включена и идеята за засаждането на мангрови дървета около платформата. Те растат в солени води, а кореновата им система може да "циментира" мрежите със събран пластмасов боклук, създавайки една по-стабилна структура.