Няма да разберем, ако сме я опитали, но Epic OneWater Brew е бира с особена съставка: направена е с вода, рециклирана от душове, мивки и перални машини на жилищна сграда.
Бирата е безопасна за пиене, благодарение на серия от обработки, които включват микрофилтрация и ултравиолетова светлина, и има за цел да привлече вниманието към проблема с недостига на вода и повторното й използване.
"Сградите в световен мащаб използват 14% от цялата питейна вода", казва Арън Тартаковски, главен изпълнителен директор и съосновател на Epic Cleantec, базираната в Сан Франциско компания за пречистване на вода, която прави бирата в сътрудничество с местна пивоварна. "Почти нито една сграда не използва повторно тази вода - това се опитваме да променим."
Бирата е ейл в стил кьолш - бира от района на Кьолн. Светла, лека и свежа, с намек за малцова сладост, тя носи чертите на немската напитка, но е произведена с рециклирана вода от Fifteen Fifty - 40-етажна луксозна жилищна сграда в Сан Франциско, уточняват от CNN. Но не се продава, тъй като разпоредбите забраняват използването на рециклирани отпадъчни води в търговски напитки. Поне засега.
Epic Cleantec оборудва сгради със своята система за рециклиране на вода, елиминирайки необходимостта от изхвърляне на отпадъчни води в канализация. Системата рециклира до 95% от отпадъчните води, според компанията - това, което е известно като черна вода, която е от тоалетните, както и сива вода, която идва от мивки, перални, вани и душове.
Това е възможно, като системата първо използва биологично третиране за отстраняване на органични вещества, след това микрофилтрация през мембрани с дебелина само 0.04 микрона (около 0,05% от дебелината на човешки косъм) и накрая дезинфекция с ултравиолетова светлина и хлор, което прави водата безопасна за повторна употреба в непитейни приложения като измиване на тоалетни и писоари, напояване и пране.
Epic Cleantec казват, че системата има и други предимства: възстановената топлина от отпадъчните води може да се използва за предварително загряване на битова гореща вода, намалявайки разходите за отопление, докато органичната материя в отпадъчните води може да се използва за производство на естествени почвени продукти, използваеми в озеленяване, градини или паркове.
Една инсталация заема средно място от няколко паркоместа, но е скъпа - от няколкостотин хиляди долара до милиони, в зависимост от размера на сградата. Изплаща се обаче само за няколко години, тъй като значително намалява сметките за комунални услуги.
Макар лично на нас да не ни звучи като нещо кой знае колко необходимо, но в Сан Франциско законът вече задължава новите сгради над 9000 кв. м. да имат системи за рециклиране на вода и такива вече са инсталирани на много места.
Що се отнася до самата бира, тези, които са я опитвали, твърдят, че разлика във вкуса няма и характерната съставка не се усеща.
"Искахме бира, която е по-харесвана и универсална, вместо крафт пиво, каквото някои обичат, но други - не", обяснява пред Guardian Арън Тартаковски. Общо до момента са произведени около 7000 кена. За тях са употребени 7500 литра рециклирана вода.
Epic Cleantec вече водят разговори с някои от най-големите пивоварни в света, но за да може да се продава бира с вода втора употреба са нужни освен допълнителни законови промени и най-вече промяна в начина на мислене на повечето хора.
test-phone
на 15.08.2023 в 15:13:47 #1И какъв е проблемът водата да отиде в земята и там да се пречисти безплатно? Явно трябва да се наливат някакви пари напразно. Това ми прилича и на фантасмагориите на Бил Гейтс, които никой така и не внедри...